Halolaj magas Alzheimer-kockázat esetén
Az APOE4 génváltozattal rendelkező, tehát az Alzheimer-kor szempontjából magas kockázatú személyekben az omega-3 zsírsavak gátolták a fehérállomány pusztulását.
- Alzheimer-kór diagnózis beszédfelismeréssel
- A demencia kialakulását előre jelző módszer
- Aplp1: új gyógyszercélpont Parkinson-kór terápiájában
- Korai memóriaproblémák és agyi tau-szint
- Tünetmentes Alzheimer-kór
- Új Alzheimer elleni készítmény a láthatáron
- Kis tRNS-töredékek és Alzheimer-kór
- Új célpont a neurodegeneratív betegségek gyógyításában
- Visszafordítható a fehérje-felhalmozódás neurodegeneratív betegségekben
- Antidepresszívumok és demenciakockázat
- Az Alzheimer-kór újabb genetikai kockázati faktorai
- Alzheimer-kór korábbi kimutatását szolgáló módszer
- Egyre érthetőbb a 40 Hz-es frekvencia agytisztító hatása
A JAMA Network Open folyóiratban augusztus 1-jén jelent meg az Oregon Health & Science University kutatóinak cikke, amelynek eredményei szerint az Alzheimer-kórra genetikailag hajlamos idősebb felnőttek egy alcsoportja számára előnyös lehet a halolajtartalmú étrendkiegészítők alkalmazása. A randomizált, kontrollos klinikai vizsgálat nullhipotézise az volt, hogy a halolajas étrendkiegészítők javíthatják az agyműködést a memóriaproblémákkal küzdő embereknél. A vizsgálat általánosságban, tehát a teljes populáció vonatkozásában nem mutatott ugyan ki statisztikailag szignifikáns előnyöket, viszont annál az alcsoportnál, akik egy Alzheimer-kórral összefüggésbe hozható gént is hordoznak, az agyban lévő idegsejtek lebomlásának csökkenését mutatta ki.
“Eredményeink azt mutatták, hogy három év alatt nem volt statisztikailag szignifikáns különbség a placebo és a halolajat szedő csoport között” - nyilatkozta Lynne Shinto, a tanulmány első szerzője. “Nem hiszem ugyan, hogy káros lenne, de azt nem mondanám, hogy mindenkinek halolajat kell szednie a demencia megelőzésére.”
A vizsgálatba 102 olyan 75 éves vagy idősebb résztvevőt vontak be, akiknek viszonylag alacsony volt a vérükben a halolajban található omega-3 zsírsavak szintje. A résztvevők körében először a beléptetést követően, majd a hároméves vizsgálat végén agyi MRI-felvételt készítettek, hogy felmérjék a fehérállományban megfigyelhető elváltozások mértékét. Ezek az elváltozások gátolhatják olyan fontos tápanyagok agyba jutását, ami növeli a későbbi demencia kialakulásának kockázatát.
A vizsgálatba bevont résztvevőknél viszonylag magas volt a fehérállományi elváltozások szintje, de egyébként egészségesek voltak, és nem voltak demensek. A résztvevők fele naponta omega-3-mal dúsított halolaj-kiegészítőket, míg a másik felük szójabab alapú placebót szedett. A fehérállományi elváltozások mértékét mérő két MRI-vizsgálat a vizsgálati időszak elején és végén enyhe csökkenést mutatott ezen elváltozások progressziójában - de nem eleget ahhoz, hogy statisztikailag szignifikáns legyen a két csoport között.
A fenti eredményekkel ellentétben viszont az APOE4 génváltozatot hordozó alcsoportban a kutatók már egy évvel a halolajjal való kezelés után drámai csökkenést mértek az agysejtek integritásának romlásában, a szójaolajos csoporthoz képest.
“Ez az első olyan demencia-megelőzési vizsgálat, amely modern megelőzési eszközöket - például vérvizsgálatot és agyi képalkotó vizsgálatokat - használt abból a célból, hogy ne csak a demencia szempontjából magas kockázatú embereket azonosítsa, hanem azokat is, akik alkalmasak lehetnek arra, hogy egy meghatározott preventív beavatkozásban részesüljenek” - fejtette ki Gene Bowman, a tanulmány társszerzője. “Az a tény, hogy a neuronok pusztulása lelassult a magas kockázatú személyeknél az omega-3 kezelés hatására, kétségtelenül figyelemre méltó, és legalábbis indokolttá teszi, hogy a jövőben nagyobb elemszámú klinikai vizsgálatokat végezzenek többféle betegpopulációban.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Clinical trial finds benefit in taking fish oil for those genetically predisposed to Alzheimer's
Irodalmi hivatkozás:
ω-3 PUFA for Secondary Prevention of White Matter Lesions and Neuronal Integrity Breakdown in Older Adults, JAMA Network Open (2024). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2024.26872