Immunterápiahossz progressziómentes tüdőrákban
Valós környezetben keletkezett adatok szerint nem-kissejtes tüdőrákban nem mutat előnyt a 2 évnél hosszabb ideig alkalmazott immunterápia.
- Metasztázisok képződésének megelőzésére
- Alacsony dózisú tüdőrákszűrő programok – európai kitekintés, 2022
- A rosszindulatú daganatok hazai epidemiológiai helyzete a XXI. század második évtizedében
- Új KRAS-mutáns nem-kissejtes tüdőrák kezelésére
- Adagraszib nem-kissejtes tüdőrákban
- Kezelési lehetőségek nem kissejtes tüdőrákban
- Neoadjuváns immunterápia rezekábilis NSCLC-ben
- Nivolumab + ipilimumab nem-kissejtes tüdőrákban
- Molekuláris tesztek nem kissejtes tüdőrákban
- Jó eredmény áttétes nem-kissejtes tüdőrák kombinált kezelésében
- Áttétes NSCLC kombinált kezelése
- Progressziómentes túlélés nem-kissejtes tüdőrákban
- Ígéretes eredményeket mutat a tepotinib nem-kissejtes tüdőrákban
A JAMA Oncology folyóirat június 4-én közölte az American Society of Clinical Oncology (ASCO) 2023-as konferenciáján is bemutatásra került retrospektív kutatás eredményeit, amelyek szerint nem-kissejtes tüdőrákban két évig érdemes alkalmazni az immunterápiát, amennyiben progresszió nem tapasztalható.
Az utóbbi évtizedben az immunellenőrzőpont-gátló készítmények (ICI; immune checkpoint inhibitors) forgalomba kerülése forradalmasította az előrehaladott tüdőrákban szenvedő betegek kezelését. Egy kérdés azonban még nem tisztázott kellőképpen: Meddig érdemes folytatni a terápiát? Ezt a témát járta körül egy retrospektív kohorsz vizsgálat, amelyet a Penn Medicine Abramson Cancer Center kutatói készítettek egy 1091 beteg adatait tartalmazó adatbázis elemzésével. A vizsgálat érdeme, hogy valós környezetben keletkezett (real-world), tehát nem klinikai vizsgálatokból származó adatok felhasználásával készült, és legfőbb megállapítása, hogy progressziómentes esetben nem mutatható ki statisztikai különbség a teljes túlélés (OS; overall survival) tekintetében azon betegek között, akik két év időtartamú kezelést követően abbahagyták a terápiát, valamint azok között, akik tovább folytatták a kezelést.
A vizsgálatban szereplő 1091 beteg elektronikus betegadatainak elemzése során két csoportra osztották az anonimizált résztvevőket: az első csoportba a “fix időtartamú”, azaz két éves kezelésben részesülők kerültek, míg a másodikba a “határozatlan időtartamú”, vagyis két évnél hosszabb ideig kezelt betegek. Az eredmények szerint a valamilyen immunellenőrzőpont-gátló készítménnyel kezelt (monoterápiában vagy kemoterápiával kombinációban) betegeknél a fix időtartamú csoportban 79% volt a két éves teljes túlélés, míg a határozatlan időtartamú csoportban 81%, ami statisztikailag nem jelent szignifikáns eltérést. A kutatásban felhasznált adatok szerint a klinikai gyakorlatban jelenleg 5-ből 1 progressziómentes betegnél hagyták abba az immunterápiát két évnyi alkalmazást követően.
A kutatás vezetője, Dr. Charu Aggarwal szerint még javában folyik az immunellenőrzőpont-gátlókkal végzett terápiák ideális időtartamának meghatározása, ami annál is fontosabb, minthogy ezek a készítmények nagy hatásosnak bizonyultak, viszont költségesek. Aggarwal szerint ez a valós életből származó adatok alapján készített obszervációs vizsgálat azért is jelentős, mert az eredmények bátorításul szolgálhatnak a betegek számára a terápia abbahagyásának lehetséges kockázatait illetően, és magabiztosabban dönthetnek két év kezelést követően a terápia felfüggesztése mellett.
Az előrehaladott nem-kissejtes tüdőrák (NSCLC; non-small cell lung cancer) immunterápiájának legmegfelelőbb időtartama továbbra is nyitott kérdés marad egyrészt azért, mert a klinikai vizsgálatok eltérő kezelési időtartamokat alkalmaznak, másrészt azért, mert a rendelkezésre álló terápiás lehetőségek köre egyre bővül. Minél hosszabb ideig részesül egy beteg immunterápiás kezelésben, a terápia annál nagyobb költséggel jár mind az egészségügyi ellátórendszer, mind a beteg számára, ráadásul folyamatosan fennáll az immunrendszert érintő mellékhatások kockázata is.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Irodalmi hivatkozás:
Charu Aggarwal et al, Association Between Duration of Immunotherapy and Overall Survival in Advanced Non–Small Cell Lung Cancer, JAMA Oncology (2023). DOI: 10.1001/jamaoncol.2023.1891