Tapasz tumornövekedés nyomon követéséhez
A bőr alatti tumorok méretének monitorozására alkalmas eszközt fejlesztettek ki kínai kutatók.
- Neuroendokrin tumorok az endokrinológus szemével
- Ritkább a glioma cukorbetegeknél
- Felnőttkori primer agydaganatok: diagnosztika és kezelés
- Az elhízás növeli az agytumor kockázatát
- Fiatal sportoló agyi térfoglaló folyamata
- Mobiltelefon és agydaganat?
- Fény derült a meningeomák kialakulási mechanizmusára
- Elsődleges agydaganatok felnőttkorban
- Kísérleti rákvakcina glioblastomára
- Immunellenőrzőpont-gátlás és hiperprogresszió
- A pembrolizumab emlőrákban is hatásos
- Molekuláris vizsgálatok szerepe a szolid tumoros betegek kezelésében
- T-sejt-választ serkentő immunterápiák az onkológiában
- Mesterséges intelligencia a gyógyszertervezésben
- Sacituzumab govitecan a HR+ áttétes emlőrák kezelésére
- A monoklonális ellenanyagok nevezéktanának fejlődése
A ACS Nano folyóiratban január 10-én jelent meg a tajvani National Tsing Hua University és a Taipei Medical University kutatóinak cikke, amelyben egy olyan, bőrön viselhető tapasz kifejlesztéséről számoltak be, amely képes a közvetlenül a bőr alatt elhelyezkedő tumor méretének folyamatos monitorozására.
Egyes daganatok közvetlenül a bőr felszíne alatt alakulnak ki, ám előfordul, hogy a kezelő orvosok különböző okok miatt a felfedezéskor nem távolítják el a tumort. Az ilyen daganatokat általában gyógyszerekkel és/vagy sugárterápiával kezelik. Ilyen esetekben az orvosoknak rendszeresen nyomon kell követniük a daganat méretét, hogy meg tudják állapítani, hatásos-e az alkalmazott terápiás módszer. Viszont a vizsgálathoz a betegeknek olyan intézménybe kell ellátogatniuk, ahol a daganat méretének meghatározására alkalmas vizsgálatokat, például CT-t vagy MRI-t el lehet végezni.
A mostani fejlesztés célja pontosan az volt, hogy a tumorok méretváltozásának megállapításához a betegnek ne kelljen a kórházba utaznia, és az eredmények alapján úgy tűnik, hogy sikerült is egy sokkal egyszerűbb megoldást találniuk: egy hordozható bőrtapaszt fejlesztettek ki, amely egy okostelefonon futó szoftver segítségével folyamatosan nyomon tudja követni a daganat méretét.
A kutatócsoport a bőrtapaszt egyfajta rugalmas matricaként írja le, mivel az képes alkalmazkodni a daganat jellemzőihez. Puha, rugalmas műanyagból készül (TPU, termoplasztikus poliuretán film), egyik oldalán ragasztóval. A műanyag réteget a kutatók hafnium-oxid nanorészecskékkel (HfO2NPs) itatták át, így a TPU-HfO2film dielektromos elasztomer (DE) megnyúlás-érzékelőként működik, vagyis a tumor térfogatának változására reagálva arányos deformáción megy keresztül, ez az alakváltozás pedig megváltoztatja elektromos impedanciáját. Így a tumor térfogatváltozása folyamatosan és pontosan nyomon követhető.
A tapaszok mérési pontosságának ellenőrzésére a cikkben közölt vizsgálatban a kutatók rizsszem méretű daganatokkal rendelkező egereken tesztelték az eszközt, és megállapították, hogy a tapasz akár hét napon keresztül is pontosan nyomon követte a tumor méretét.
A kutatócsoport azonban itt nem állt meg: a tapasz által érzékelt impedancia-jelet egy okostelefonra továbbították, ami akár automatikusan is képes volt az adatokat a felhőbe feltölteni. Ezzel a megoldással lehetővé válik az in vivo tumorméret-monitorozás, ráadásul a beteg a tumor méretére vonatkozó adatokat a tapasz felhelyezését követően automatikusan továbbíthatja kezelő orvosnak, sőt, a beteg az adatokból akár saját szemével is láthatja, mennyire hatékonyan működik a választott terápiás módszer.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
A skin patch that can monitor tumor size and send it to a smartphone
Irodalmi hivatkozás:
Putry Yosefa Siboro et al, Harnessing HfO2 Nanoparticles for Wearable Tumor Monitoring and Sonodynamic Therapy in Advancing Cancer Care, ACS Nano (2024). DOI: 10.1021/acsnano.3c11346