Tartós szisztémás gyulladást okoz az elhízás
Még drasztikus fogyást követően is legalább két-három évre van szükség, hogy a gyulladáscsökkentő funkciók teljes mértékben helyreálljanak.
- Mennyibe kerül az elhízás?
- Biztonságos és hatásos a liraglutid gyerekeknél
- Kalóriabevitel csökkentésével a gyulladás és az öregedés ellen
- Diófélék fogyókúrában
- Új hatásmechanizmusú vizsgálati készítmény az obezitás kezelésében
- Igen hatásos kismolekulás fogyasztószert fedeztek fel
- Új iránymutatások a gyermekkori elhízás kezelésében
- Izomtömeget megtartó monoklonális antitest obezitás kezelésére
- Tartós a fogyás a bariátriai műtétek után
- Mitől fogynak a nők és a férfiak?
- Meglévő gyógyszerek új indikációkra
- Új GIP/GLP-1 receptor agonista diabetes mellitus kezelésére
- A komorbiditásos obezitás kezelési lehetősége
- A testzsír nem tesz jót a szürkeállománynak
- A ritka, genetikai eredetű elhízás lehetséges gyógyszere
A Stem Cells International folyóiratban május 20-án jelent meg a Tampere University kutatóinak tanulmánya, amelyben arra az eredményre jutottak, hogy az elhízás okozta szisztémás gyulladásból való felépülés több évig is eltarthat.
Az Amna Adnan vezetésével végzett kutatás rávilágított arra, hogy a fogyás sejtszinten hogyan befolyásolja a zsírszöveti őssejtek funkcionális jellemzőit. A kutatók ugyanazon donortól származó, zsírszövetből nyert őssejteket vizsgáltak meg a bariatrikus műtét és az azt követő fogyás előtt és után. A bariatrikus műtét során a gyomrot csökkentik vagy megkerülik (bypass), hogy a minél gyorsabb fogyás érdekében korlátozzák az ételbevitelt, és enyhítsék az elhízással kapcsolatos olyan állapotok hatásait, mint amilyen például a 2-es típusú cukorbetegség és a szív-érrendszeri betegségek.
A zsírszövetből származó őssejtek hatékony regeneratív terápiás módszert jelentenek, mivel elősegítik a szövetek helyreállítását, gátolják a transzplantátumok immunológiai kilökődését és elősegítik a szövetek regenerálódását. Terápiás potenciáljukat osteoarthritis, szív- és érrendszeri betegségek, krónikus sebek és Crohn-betegség kezelésében is vizsgálják. A zsírszöveti őssejtek többek között zsírleszívással nyerhetők ki, ez a beavatkozás minimális kockázattal jár a donor számára. Azonban a donortól függő tényezők – például a testtömeg-index és a fogyás előzményei – befolyásolják alkalmasságukat az őssejt-alapú terápiákra. Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy az elhízás rontja a zsírszöveti őssejtek gyulladáscsökkentő funkcióit. Adnan feltételezte, hogy ezek a funkciók a fogyás után helyreállnak, ám az eredmények nem támasztották alá ezt a hipotézist.
A szöveti biopszia és a plazmaminták elemzése a fogyás után a szisztémás gyulladás csökkenését mutatta. Azonban a zsírszöveti őssejtek gyulladásos reakcióit szabályozó sejtszintű mechanizmusok nem tértek vissza a kiindulási állapotba.
“Ezek az eredmények átalakították a zsírszöveti őssejtek viselkedéséről a fogyás után kialakult ismereteinket. Annak ellenére, hogy a bariatrikus műtét javítja az általános egészségi állapotot, a zsírszöveti őssejtek funkcionális helyreállítása még két-három évvel a beavatkozás után is hiányos marad. Ez azt jelenti, hogy a jelentős fogyáson átesett személyek nem feltétlenül alkalmasak donoroknak a gyulladásos reakciók elnyomását célzó sejtterápiás eljárásokhoz” – összegzett Adnan.
Susanna Miettinen professzor vezetésével az Adult Stem Cell Group zsírszövetből származó szövetkultúra-modellt kezdett kifejleszteni, melynek célja az egészséges és a beteg zsírszövet funkcionális különbségeinek vizsgálata, valamint a gyógyszervizsgálatok és a személyre szabott orvoslás fejlődésének támogatása. Egy hamarosan induló kutatási projektben pedig zsírszövetből származó őssejteket és érrendszeri endotél sejteket tenyésztenek háromdimenziós szöveti chipen, hogy tanulmányozzák azok angiogén potenciálját. A tanulmányban normál testsúlyú, túlsúlyos és elhízott donoroktól származó őssejteket használnak. A kutatás első eredményei 2026 őszén várhatók.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Irodalmi hivatkozás:
Amna Adnan et al, Effects of Bariatric Surgery‐Related Weight Loss on the Characteristics, Metabolism, and Immunomodulation of Adipose Stromal/Stem Cells in a Follow‐Up Study, Stem Cells International (2025). DOI: 10.1155/sci/1212255