Új készítmény nem-kissejtes tüdőrák kezelésére
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a nem-kissejtes tüdőrák (NSCLC) kezelésére szolgáló Tepmetko (tepotinib) készítményt.
- Ígéretes eredményeket mutat a tepotinib nem-kissejtes tüdőrákban
- Kapmatinib nem-kissejtes tüdőrákban
- Jól halad az európai engedélyezés felé a szotoraszib
- Új humanizált antitest nem-kissejtes tüdőrák kezelésére
- Az EGFR-mutáns NSCLC leptomeningeális áttéteinek ozimertinibkezelése jelentősen meghosszabbítja a várható teljes túlélést
- Tirozin-kináz-inhibitorok az onkológiai ellátásban
- Pralszetinib előrehaladott nem-kissejtes tüdőrákban
- Molekuláris tesztek nem kissejtes tüdőrákban
- Áttétes NSCLC kombinált kezelése
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) december 13-16-i ülésén pozitív véleményt fogalmazott meg a nem-kissejtes tüdőrák (NSCLC) kezelésére szolgáló Tepmetko (tepotinib, 225 mg filmbevonatú tabletta) készítménnyel szemben (kérelmező: Merck Europe B.V.) A teljes indikáció szerint a Tepmetko monoterápiában alkalmazható olyan felnőtt betegek METex14 (mesenchimális-epitheliális faktor gén exon 14 skipping) mutációval rendelkező nem-kissejtes tüdőrákjának kezelésére, akik korábban immunterápiában és/vagy platinaalapú kemoterápiában részesültek. A készítményt kizárólag onkológiai kezelésekben jártas szakember írhatja fel.
Az Egyesült Államokban az FDA 2021. február 3-án gyorsított engedélyezési eljárás (accelerated approval) keretében már engedélyezte a készítményt azonos márkanéven, itt a kérelmező az EMD Serono Inc. volt. A jóváhagyás jelentőségét az adta, hogy a Tepmetko az első orálisan szedhető MET-gátló NSCLC indikációban.
A hatóanyagról
A Tepmetko hatóanyaga, a tepotinib (ATC kód: L01EX21) egy naponta egyszer, orálisan adagolt, szelektív c-MET (mesenchimális-epitheliális tranzíciós faktor) gátló, amely az I. típusú MET-gátlók csoportjába tartozik akárcsak a kapmatinib (Tabrecta, Novartis) vagy a krizotinib (Xalkori, Pfizer). Hatásmechanizmusa szerint a MET foszforilációját és a MET-dependens downstream szignalizációt blokkolja. A tepotinibről részletesebben korábbi cikkünkben írtunk: Ígéretes eredményeket mutat a tepotinib nem-kissejtes tüdőrákban. A klinikai vizsgálatok eredményei szerint a Tepmetko alkalmazásának előnye, hogy magas objektív válaszarányt mutatott és a válasz időtartamának hossza is igen kedvező volt. A leggyakoribb mellékhatások az alábbiak voltak: ödéma (legtöbbször perifériás ödéma), émelygés, hipoalbuminémia és hasmenés.
Klinikai vizsgálatok
Az FDA a Tepmetko engedélyét a 152 beteg bevonásával végzett multicentrikus, egykaros, nem randomizált, nyílt elrendezésű fázis II VISION (NCT02864992) klinikai vizsgálat eredményei alapján adta ki. A vizsgálatban a Tepmetko 43%-os teljes válaszarányt mutatott a korábban nem kezelt és a kezelt betegeknél egyaránt, a válasz medián időtartama 10,8 hónap volt a naív és 11,1 hónap a korábban már kezelt betegeknél. Hat hónapot meghaladó klinikai válasz a naív betegek 67%-ánál és a korábban már kezelt betegek 75%-ánál alakult ki, kilenc hónapnál hosszabb válasz pedig 30 illetve 50%-uknál jelentkezett.
A tepotinibet a fázis II INSIGHT klinikai vizsgálatban előrehaladott vagy áttétes EGFR-mutációval rendelkező NSCLC-ben is vizsgálják (ozimertinibbel kombinációban), illetve a fázis II PERSPECTIVE vizsgálat az áttétes kolorektális rák kezelésében mutatott hatásosságát értékeli (cetuximabbal kombinációban).
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által a decemberi ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított 67 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: