Alvásminőség és Alzheimer-kór
A nem megfelelő alvási időtartam és alvásminőség mellett gyorsabb az amiloid-béta plakkok képződése.
- Új Alzheimer elleni készítmény a láthatáron
- Kis tRNS-töredékek és Alzheimer-kór
- Új célpont a neurodegeneratív betegségek gyógyításában
- Visszafordítható a fehérje-felhalmozódás neurodegeneratív betegségekben
- Antidepresszívumok és demenciakockázat
- Az Alzheimer-kór újabb genetikai kockázati faktorai
- Alzheimer-kór korábbi kimutatását szolgáló módszer
- Egyre érthetőbb a 40 Hz-es frekvencia agytisztító hatása
- Hasi zsír és Alzheimer-kockázat
- Ígéretes Alzheimer-prevenciós terápia kizárólag nőknek
- Epigenetikai változások Alzheimer-kóros betegeknél
- Új vérteszt Alzheimer-kór korai predikciójára
- Mitokondriumok re-energetizálása az Alzheimer-kór kezelésében
Az Alzheimer's & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring folyóiratban április 22-én jelent meg a Murdoch University kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása, hogy a naponta több mint hat óra minőségi alvás segíthet megelőzni vagy lassítani az Alzheimer-kór előrehaladását. Ez azért lehetséges, mert az alvás minősége és mennyisége összefüggést mutat az agyban az amiloid béta felhalmozódásának sebességével kognitívan nem károsodott idős felnőtteknél.
Stephanie Rainey-Smith, a cikk első szerzője szerint az eredmények új reményt adhatnak sokak számára: “Az Alzheimer-kór egy olyan betegség, amelyet rendszerint az idősebbeknél diagnosztizálnak, ugyan, de amelynek kóros folyamatai már sokkal korábban megkezdődnek. Jelenleg nem ismert a betegség gyógymódja, de kutatásunk azt sugallja, hogy a személyre szabott alvásjavító beavatkozásokat az Alzheimer-kór elleni módosítható kockázati tényezőként kell vizsgálnunk, amelyek késleltethetik vagy megelőzhetik a tünetek kialakulását és progresszióját a betegség korai szakaszában lévők esetében. Eredményeink kiegészítik a bizonyítékokat azzal kapcsolatban, hogy az olyan életmódbeli tényezőket, mint az alvás, hogyan lehetne hasznosítani a neurodegeneratív betegségek elleni küzdelemben."
A longitudinális vizsgálatban összesen 189 olyan személy vett részt, akik 60 és 80 év közöttiek voltak, kognitív funkcióikban pedig károsodás egyelőre nem volt felfedezhető. A résztvevőket hat éven keresztül követték nyomon több vizsgálati eljárás alkalmazásával, köztük agyi képalkotó módszerekkel (például PET-vizsgálattal). A kutatók kifejezetten arra voltak kíváncsiak, hogy az Alzheimer-kór egyik legfőbb patologikus jellemzőjének tartott amiloid-béta plakkok felhalmozódása hogyan alakul az agyban, és ehhez a betegek önbevallásos módszerrel kitöltött alvásnaplóit használták fel.
Az eredmények szerint az APOE ε4 mutációt hordozóknál a 6 óránál kevesebb alvás, a teljes mintában és az APOE ε4-et nem hordozóknál pedig a nem megfelelő alvásminőség az agyi amiloid-béta gyorsabb felhalmozódásával jár együtt. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a szuboptimális alváshatékonyság és alváshossz szerepet játszik az Alzheimer-kór neuropatologikus fehérjéinek felhalmozódásában a még egészséges kognitív funkciókkal rendelkező személyeknél.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
How we can slow down or prevent Alzheimer's
Irodalmi hivatkozás:
Louise N. Pivac et al, Suboptimal self‐reported sleep efficiency and duration are associated with faster accumulation of brain amyloid beta in cognitively unimpaired older adults, Alzheimer's & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring (2024). DOI: 10.1002/dad2.12579