Alzheimer-kór kezelés az immunrendszer megfiatalításával
Fiatal egerek vérképző őssejtjeinek transzplantációjával értek el sikereket kínai kutatók az Alzheimer-kór progressziójának lassulásításában.
- Új Alzheimer elleni készítmény a láthatáron
- Kis tRNS-töredékek és Alzheimer-kór
- Új célpont a neurodegeneratív betegségek gyógyításában
- Visszafordítható a fehérje-felhalmozódás neurodegeneratív betegségekben
- Antidepresszívumok és demenciakockázat
- Az Alzheimer-kór újabb genetikai kockázati faktorai
- Alzheimer-kór korábbi kimutatását szolgáló módszer
- Egyre érthetőbb a 40 Hz-es frekvencia agytisztító hatása
- Hasi zsír és Alzheimer-kockázat
- Ígéretes Alzheimer-prevenciós terápia kizárólag nőknek
- Epigenetikai változások Alzheimer-kóros betegeknél
- Új vérteszt Alzheimer-kór korai predikciójára
- Mitokondriumok re-energetizálása az Alzheimer-kór kezelésében
A Science Advances folyóiratban április 4-én jelent meg a kínai Third Military Medical University kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása, hogy a fiatal egerek csontvelőjéből származó őssejtek idősebb egerekbe történő átültetése az Alzheimer-kór progressziójának jelentős lassulásához vezetett.
A most közzétett tanulmányban a kutatócsoport fiatal egerek csontvelőjéből származó őssejteket ültetett át idős Alzheimer-kóros (APP/PS1) egér modellszervezetek csontvelőjébe, majd a betegség progresszióját értékelték többféle módszerrel. A vizsgálathoz azok a korábbi tanulmányok adták az alapötletet, amelyek összefüggést mutattak ki az immunrendszer robusztussága és az Alzheimer-kór kialakulása között. A kínai kutatóknak ezért az az ötlete támadt, hogy megfiatalítják, vagy akár újjáélesztik az immunrendszert perifériás immunsejtekké differenciálódásra programozott fiatalkori vérképző őssejtek átültetésével. Ezért fiatal (két hónapos) egerekből vérképző őssejteket távolítottak el, majd ezeket több idősebb (kilenc hónapos), Alzheimer-kóros egérmodell csontvelőjébe injektálták.
Az injekciót kapott egerek megfigyelése során a kutatók az agyban és a vérplazmában is az amiloid β mennyiségének jelentős csökkenését tapasztalták, ezen felül pedig az agyi plakkok ritkulását és a kognitív képességek javulását is észlelték. A kontrollcsoportban lévő egereknél, amelyek hozzájuk hasonló, idősebb egerekből származó transzplantátumot kaptak, nem tapasztaltak javulást.
Figyelemre méltó, hogy a fiatal állatokból származó őssejtek transzplantációja az idős APP/PS1 egerekben az agyi amiloid-béta plakkok terhelésének, a neuronális degenerációnak, a neuroinflammációnak a jelentős csökkenését és a viselkedési deficitek javulását eredményezte. Ennek oka, hogy az agyi amiloidózis javulása a perifériás monociták fokozott Amiloid-béta clearance aktivitásának köszönhető. A vizsgálat bizonyítékot szolgáltat arra, hogy az immunrendszer fiatalítása ígéretes terápiás megközelítést jelent az Alzheimer-kór kezelésében.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Irodalmi hivatkozás:
Pu-Yang Sun et al, Rejuvenation of peripheral immune cells attenuates Alzheimer's disease-like pathologies and behavioral deficits in a mouse model, Science Advances (2024). DOI: 10.1126/sciadv.adl1123