Liquor proteomikus profil az Alzheimer-kór korai kimutatására
A módszerrel akár 20 évvel a betegség megjelenését megelőzően is kimutathatók a rendellenes eltérések.
- Új Alzheimer elleni készítmény a láthatáron
- Kis tRNS-töredékek és Alzheimer-kór
- Új célpont a neurodegeneratív betegségek gyógyításában
- Visszafordítható a fehérje-felhalmozódás neurodegeneratív betegségekben
- Antidepresszívumok és demenciakockázat
- Az Alzheimer-kór újabb genetikai kockázati faktorai
- Alzheimer-kór korábbi kimutatását szolgáló módszer
- Egyre érthetőbb a 40 Hz-es frekvencia agytisztító hatása
- Hasi zsír és Alzheimer-kockázat
- Ígéretes Alzheimer-prevenciós terápia kizárólag nőknek
- Epigenetikai változások Alzheimer-kóros betegeknél
- Új vérteszt Alzheimer-kór korai predikciójára
- Mitokondriumok re-energetizálása az Alzheimer-kór kezelésében
A Science Translational Medicine folyóiratban június 26-án jelent meg egy amerikai-izlandi kutatócsoport cikke, amelyben neurológusok, biokémikusok és Alzheimer-kórra szakosodott orvosok csoportja nagy fehérjetérképeket készített abból a célból, hogy olyan mintázatokat keressen az agy-gerincvelői folyadékban, amelyek már évtizedekkel a diagnózis felállítása előtt is az Alzheimer-kór kialakulásának markereiként szolgálhatnak.
Az Alzheimer-kór az amiloid-béta és a tau fehérjék felhalmozódásával jár az agyban. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a vér és más testfolyadékok vizsgálata és elemzése segíthet ugyan a betegség diagnózisának felismerésében és megerősítésében, de ezek a módszerek sajnos csak akkor képesek erre, ha a betegség már előrehaladott állapotban van. Ezért az orvosoknak és a betegeknek is egy olyan biomarkerre lenne szükségük, amely már akkor képes jelezni az Alzheimer-kór kialakulásának valószínűségét, amikor még van esély a betegség lassítására vagy megállítására.
Ebben az új tanulmányban a kutatócsoport az agy-gerincvelői folyadékra (liquor) összpontosította figyelmét, mivel azt gyanították, hogy már jóval az Alzheimer-kórra utaló tünetek kialakulása előtt is megjelennek benne a betegségre utaló figyelmeztető jelek.
A kutatók több mint 5200 agy-gerincvelői folyadékmintát elemeztek összesen 160 olyan betegtől, akik az Alzheimer-kór különböző stádiumaiban voltak. Ezután az összes mintát egy speciális tömegspektrometriás módszerrel elemezték (tandem mass tag mass spectroscopy), majd a SomaLogic módosított aptamer alapú SomaScan 7000 assay felhasználásával analizálták, és proteomikus profilokat készítettek minden egyes mintáról, majd összehasonlították őket egymással. Ez a módszer lehetővé tette a kutatócsoport számára, hogy olyan fehérjetérképeket készítsen, amelyekkel egyszerre többféle fehérjetípusban kereshet mintázatokat - ezek a mintázat együttesen az Alzheimer-kór korai markerei lehetnek a jövőben.
A csoport 34 modult fejlesztett ki a teszteléshez, köztük az autofágiával, ubikvitinációval, endocitózissal és glikolízissel kapcsolatos, a betegség szempontjából releváns modulokat. Az apolipoprotein E ε4 (APOE ε4) Alzheimer-kór kockázati genotípushoz erősen társuló három modul az oxidatív méregtelenítéshez, a mitogén-asszociált protein kináz jelátvitelhez, a neddilációhoz és a mitokondriális funkciókhoz kapcsolódott, és átfedést mutatott egy korábban leírt szérum lipoprotein modullal. A vérben mindhárom modul változásai összefüggésbe hozhatók voltak a demenciával, de a fontos eredmény, hogy ezt az észrevételt több mint 20 évvel a diagnózis felállításának átlagos időpontja előtt meg lehet tenni. A betegek liquor proteomikai profilja alapján végzett csoportosítás a kóros elváltozásokban olyan heterogenitást mutatott ki, amelyet az Aβ és a tau szintje nem tükrözött teljes mértékben.
További fontos eredmény volt, hogy a korábban a figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) kezelésére szolgáló atomoxetinnel (ATX) végzett fázis II. klinikai vizsgálatból származó liquor minták elemzése kimutatta, hogy az ATX kezelés csökkentette a kognitív funkcióval legerősebben korreláló hálózati modul kóros értékeit, vagyis a hatóanyag jó eséllyel használható lehet majd az Alzheimer-kór terápiájában.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Irodalmi hivatkozás:
Eric B. Dammer et al, Proteomic analysis of Alzheimer's disease cerebrospinal fluid reveals alterations associated with APOE ε4 and atomoxetine treatment, Science Translational Medicine (2024). DOI: 10.1126/scitranslmed.adn3504