Új vakcinacélpontok COVID-19 elleni oltásokhoz
B- és T-sejtes immunitást is kiváltanak az újonnan fejlesztett oltóanyagok.
- Kognitív hanyatlás COVID-19 után
- Az anyatej ismeretlen módon, de véd a COVID-19 ellen
- Új nazális vakcina COVID-19 profilaxisára
- A COVID-19 elleni emlékeztető oltások fontossága
- A kevesebb emlékeztető oltás hatása
- Európában kevesen vették fel az emlékeztető oltásokat
- A COVID-19 oltásokkal kapcsolatos kilátások és tapasztalatok SM-mel élőkben
- A tápláltsági állapot összefüggései a Covid–19-vakcina hatékonyságával és a súlyos koronavírus-fertőzés kockázatával
- Megfázás és long-COVID
- A várandósok COVID-járvány alatti testtömeg-növekedése
- Long-COVID-ot jelző biomarkerek
- Vírusellenes gyógyszer és terjedő SARS-CoV-2 mutációk
- A vérplazma fehérje-összetételének változása poszt-COVID szindrómában
A Nature Communications folyóiratban augusztus 30-án jelent meg a Melbourne székhelyű Monash University kutatóinak cikke, amelyben több mint 200 olyan új COVID-19 gyógyszercélpontot ismertetnek, amelyek a jelenlegi oltásoknál hosszabb ideig tartó, szélesebb körű immunitással rendelkező vakcinák kifejlesztéséhez vezethetnek. Az Anthony W. Purcell professzor által vezetett kutatás a SARS-CoV-2 vírus hét olyan fehérjéjét vizsgálja, amelyek új vakcinák célpontjai lehetnek.
Eddig a COVID-19 elleni küzdelemre tervezett vakcinák általában az eredeti (Wuhan) törzs tüskefehérjéje (spike protein) ellen irányultak. Ez a megközelítés azonban, bár meglepően rövid időn belül számos rendkívül hatékony és biztonságos vakcinát eredményezett, bizonyos korlátokkal is járt: a vírus tüskefehérjéje folyamatosan mutálódik, ezért a már rendelkezésre álló vakcinák hatékonysága egyre romlik.
Purcell professzor szerint a másik gond, hogy az eredeti vakcinák a B-sejtek által közvetített antitestválaszokra összpontosítottak az immunitás kialakítása során. Ma már tudjuk, hogy az immunrendszer másik ágának, a T-sejteknek a toborzása segíthet az immunitás hosszabb ideig történő fenntartásában.
A mostani tanulmányban a kutatók több mint 200 olyan SARS-CoV-2-ból származó peptidet írnak le, amelyek a COVID-19 elleni új és továbbfejlesztett vakcinák célpontjai lehetnek, és igazolják, hogy e peptidek közül számos képes T-sejtválaszt kiváltani. Purcell professzor így összegezte az eredményeket: “Az Evaxion Biotech és egyetemünk hosszú távú együttműködésének részeként a világjárvány idején mi is a SARS-CoV-2-re fordítottuk figyelmünket, ám ahelyett, hogy folytattuk volna a főáram által használt megoldásokat, amelyek elsősorban a tüskefehérjére összpontosítottak, mi más, konzerváltabb vírusfehérjéket kerestünk, amelyek a következő generációs, hosszabb ideig hatásos vakcinák célpontjai lehetnek. A Monash kutatócsoportja az epitópokat saját immunpeptidomikai és fehérjekémiai kutatásaival, a Peter Doherty Intézet T-sejt immunológiai kutatásainak és az Evaxion AI-vezérelt bioinformatikai módszereinek kombinációjával azonosította.”
Dr. Braun szerint a COVID-19 továbbra is nagy terhet ró az egészségügyi rendszerekre világszerte, és ezt a folyamatos terhet elsősorban az okozza, hogy több új változat egyidejűleg terjed. Így továbbra is kielégítetlen gyógyászati igény jelentkezik, amelyet olyan új vakcinák kifejlesztésével lehet csak orvosolni, amelyek képesek több vírustörzset megcélozni és széles körű védelmet nyújtani. A vakcinák következő generációja számára előnyös lesz, ha mind B-sejt-, mind T-sejt-közvetített immunitást váltanak ki egyszerre több COVID-fehérjével szemben, a mostani tanulmány pedig ígéretes jelölteket fedezett fel az ilyen vakcinák kifejlesztéséhez.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Newly discovered COVID vaccine targets may last longer
Mapping the immunopeptidome of seven SARS-CoV-2 antigens across common HLA haplotypes
Irodalmi hivatkozás:
Asolina Braun et al, Mapping the immunopeptidome of seven SARS-CoV-2 antigens across common HLA haplotypes, Nature Communications (2024). DOI: 10.1038/s4