hirdetés

Prof. dr. Papp Zoltán cikkei

  #1
2015-11-24 14:44:00

Egy Kentucky állambeli 23 éves nő 2008-ban hozta világra második gyermekét. Terminusban történt hüvelyi szülés során egészséges lánygyermek jött a világra. A szülés után erős hüvelyi vérzés lépett fel. A szülészorvos méhatoniára gondolva gyógyszeres kezelést rendelt el. A heves vérzés azonban még 90 perc múlva is fennállt. Az orvos ismét megvizsgálta a beteget, akinek állapota a következő 2 órában tovább rosszabbodott, pulzusszáma és vérnyomása erősen csökkent. Az orvost egészen addig nem tájékoztatták ezekről az eltérésekről, míg a betegnél keringés- és légzésleállás következett be. A beteget újraélesztették, de többé már nem nyerte vissza az eszméletét. Másnap reggel a sebész invertált uterust talált. A méhet helyreállították, ám a beteg másnap meghalt.

  #2
2014-10-02 12:27:00

Gazdag tartalommal találkozhat ismét az Olvasó jelen számunk áttanulmányozásakor.
A Hazai Aktualitás témája a gestatiós diabetes mellitus (GDM). Néhány évtizede még azon munkálkodott a szülészet, hogy a cukorbeteg nőknek is lehessen gyermekük, és egy egyszerű felfedezésnek köszönhetően, nevezetesen az anyai vércukorszint normo-, méginkább hypoglykaemiásra szorításával a cukorbeteg nők ma már egy kis odafigyeléssel és gondozással eredményesen vállalkozhatnak terhességre. Az elmúlt néhány évtizedben ezt követően az is nyilvánvalóvá vált, hogy a nem cukorbeteg terhesekben is előállhat szénhidrátanyagcsere-zavar, amelyet a terhesség utáni fennmaradásától függetlenül, nem kizárva annak a lehetőségét sem, hogy a glükózintolerancia már a terhesség előtt is fennállt, terhességi (gestatiós) cukorbetegségnek neveztek el. Az egységes szűrési stratégia és osztályozási rendszer gyorsan a várandósgondozás szerves részévé vált tovább csökkentve a perinatalis morbiditást és mortalitást. A GDM viszonylag rövid pályafutása során gazdag irodalmat mondhat magáénak, a cukorterhelés ajánlásait többször módosították, újabban úgy ítélik meg, hogy a jelenlegi GDM diagnosztikai kritériumok túl megengedőek, és már a hyperglykaemia kisebb foka is szignifikánsan növelheti a perinatalis szövődmények kockázatát. Újabb és újabb ismeretekre épülő új állásfoglalások születtek, szinte alig lehet eligazodni az idevonatkozó sokirányú megfigyelésen. Referátumunk szerzője belgyógyász és diabetológus, a kérdés jól felkészült szakértője, kitűnő áttekintést ad a gestatiós diabetes jelenlegi helyzetéről és a jövő perspektíváiról.

  #3
2014-05-15 15:46:00

Ez a rovat olyan eseteket mutat be, amelyek különböző peres ügyekben tárgyalt orvosjogi alapelvekre hívják fel a figyelmet. Nem szándékozik jogi tanácsokat adni. Az esetek végén a magyar kiadás főszerkesztője tesz észrevételeket.

  #4
2014-03-07 11:34:00

Ez a rovat olyan eseteket mutat be, amelyek különböző peres ügyekben tárgyalt orvosjogi alapelvekre hívják fel a figyelmet. Nem szándékozik jogi tanácsokat adni. Az esetek végén a magyar kiadás főszerkesztője tesz észrevételeket.

1. Choriocarcinoma alakult ki a molaterhességből
2. A koraszülés cerebralis bénulást okozott
3. A húgyvezeték elzáródása cisztoszkópia után
4. Megsérült a méh artériája a császármetszés során
5. A drain behelyezése utáni perforáció sepsishez vezetett 
6. Helytelenül felhelyezett fogók akadályozták az ikerpár megszületését

  #5
2013-12-09 17:00:00

Ez a rovat olyan eseteket mutat be, amelyek különböző peres ügyekben tárgyalt orvosjogi alapelvekre hívják fel a figyelmet. 
Nem szándékozik jogi tanácsokat adni. A rovat végén a magyar kiadás főszerkesztője tesz észrevételeket.

1. A vállelakadás sérüléshez vezetett
2.  A túlságosan erős húzást okolták a plexus brachialis sérüléséért

  #6
2012-10-12 14:58:00

Ez a rovat olyan eseteket mutat be, amelyek különböző peres ügyekben tárgyalt orvosjogi alapelvekre hívják fel a figyelmet.
Nem szándékozik jogi tanácsokat adni. A rovat végén a magyar kiadás főszerkesztője tesz észrevételeket.

1. Tocolysis-krízis

  #7
2011-02-25 14:20:00

dr. Gardó Sándor professzor, a győri Széchenyi István Egyetem tanára és a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház osztályvezető főorvosa életének 70. évében, 2011. január 7-én Győrben elhunyt. 

  #8
2010-12-21 12:33:00

A szervezőknek – a legtöbb perinatológiai szakmai szervezet vezetőinek – célkitűzése az volt, hogy ismételten felhívják a figyelmet a világ legszegényebb országaiban tapasztalható drámai anyai és gyermek-egészségügyi helyzetre. 

  #9
2010-09-27 14:07:00

Több közleményem jelent meg a belterjességre visszavezethető halmozott genetikai betegségekről, többek között a szakirodalomban Váradi–Papp-szindrómaként nyilvántartott VI. típusú orofaciodigitalis tünetegyüttesről.

  #10
2009-05-01 00:00:00
Újra szegényebbek lettünk: 2009. január 2-án hosszú betegség után elhunyt dr. Godó György professzor (1944, Kondoros), az orvostudomány doktora, a szülészet-nőgyógyászat kiemelkedő hazai képviselője. A Szegedi Női Klinika volt az iskolája, majd Kecskeméten a megyei kórházban ő is iskolát teremtett. Emlékét kegyelettel megőrizzük.
  A poszttraumás stressz szindróma az utóbbi két-három évtizedben került be a pszichiátriai kórképek tárházába. Elsősorban a Vietnamban harcoló katonákon figyelték meg a tünetegyüttest, de közel húsz évvel ezelőtt a terhességgel, szüléssel kapcsolatban is leírták. Bár hasonló hozzá, mégsem azonos a szülés utáni depresszióval. Mivel várandós nők között 1-2 százalékban előfordul, így mi szülészek is találkozunk vele (legfeljebb eddig nem tünetegyüttesként kezeltük), ezért szükségesnek látszik, hogy megismerkedjünk lényegével. Hazai aktualitásunk kiváló szerzője a HELLP szindróma tanulmányozása során szerzett tapasztalatait felhasználva mutatja be az egyre nagyobb jelentőségű új tünetegyüttest.
  #11
2009-02-01 00:00:00
A 11. évfolyam 1. számát tartja kezében az Olvasó. Az új év első számában mindig a nagy várakozásokról írnak a folyóirat-szerkesztők, de ebben az évben mindenki visszafogott volt. Még senki sem ocsúdott fel a pénzügyi és gazdasági válság sokkoló letargiájából, úgyhogy legfeljebb azt lehet várni és „kérni” 2009- től, hogy minél előbb legyünk túl a nehezén. Most a túlélés a cél, és ez nem kis feladat. Fel sem tudjuk fogni, milyen sok hibát és bűnt követett el a pénzvilág az elmúlt évtizedekben a megalapozatlanul magas díjazásokkal és a fedezet nélküli hitelek nagy számával. Remélhetőleg az állami segélycsomagok nemcsak a pénzügyi stabilitást, hanem a bankok erkölcsi megtisztulását is szolgálják majd. Talán ha az új amerikai elnöknek sikerül a világ vezető hatalmában rendet csinálnia, az begyűrűzhetne Európába, így kis országunkba is. A válság jelenleg ugyanis nemcsak a kis háztartásokat ingatja meg, illetve teszi tönkre, hanem a magyar egészségügyet is. A forint leértékelődése egyre inkább képtelenné teszi az egészségügyi szolgáltatókat, főleg a kórházakat, hogy a többnyire devizaigényes műszereket, egyszer használatos eszközöket beszerezzék.
  #12
2008-10-01 00:00:00
A szellemi fogyatékossághoz vezető leggyakoribb (1/800 szülés) genetikai rendellenesség a 21-es kromoszóma triszómiája, klinikai tüneteit tekintve a Down-szindróma. Több mint négy évtizedes saját tapasztalatom alapján a magyar házaspárok 98%-a, ha van rá lehetősége, szeretné elkerülni az ilyen gyermek születését. Jelenleg a triszómia a terhesség első felében magzatvíz- vagy chorionboholymintából diagnosztizálható, nem végezhető azonban invazív beavatkozás minden terhességben, ezért keresi az orvostudomány a nagy kockázatú csoportokat, amelyekben az invazív beavatkozás magzati kockázata (spontán vetélés) elmarad a betegség feltételezett rizikójától. Minél idősebb egy várandós nő, annál nagyobb esélye van arra, hogy 21-triszómiás gyermeke szülessen. Ez a 40. életév felett már akár 1/50–1/100 is lehet, ezért az előrehaladott anyai életkor a magzati kromoszómaanalízis javallatának számíthat.
  #13
2008-08-01 00:00:00
Nem mindig kibogozható, hogy végül is mi határozza meg egy szindrómával kapcsolatos szerzői név (nevek) tartósságát. Stein és Leventhal amerikai nőgyógyászok 1935-ben írták le a nagy fehér ovariumokat és a tünetegyüttes klinikai jellemzőit. Még egyetemista koromban én is Stein–Leventhal-szindrómának tanultam, majd nőgyógyászként tanítottam a tünetegyüttest. Aztán egyszer csak a polycystic ovary syndrome, rövidítve PCO syndrome elnevezés vált általánossá, s ma már kövületnek számít, aki Stein és Leventhal nevét a nyelvére veszi. Az angolból könnyű volt megalkotni a magyar „polycystás ovarium (petefészek) szindróma, PCO szindróma” elnevezést, így a mi szaknyelvünkben is ez vált általánossá. Nem vitás, hogy az elmúlt hetven évben kedvelt kutatási téma lett a PCO szindróma, s ennek eredményeként a kórkép molekuláris biológiai hátterének feltárása új diagnosztikai és terápiás lehetőségekhez vezetett.
  #14
2008-06-01 00:00:00
A hormonális fogamzásgátlás hozzáférhetősége az elmúlt ötven évben a nők százmillióinak biztosított kényelmes, hatékony, reverzibilis, az együttléttől időben független és biztonságos fogamzásgátlást. A megmentett életek számát nem lehet kiszámítani, akiket a nem kívánt terhesség kiviselése vagy megszakítása veszélyeztetett volna. A családtervezés lehetősége az újszülött- és csecsemőhalandóság arányát is javította. A hormonális fogamzásgátlás alkalmazása során fennálló kockázat nagysága nem haladja meg az előnyökét, és ritkán jelent elfogadhatatlan egészségkockázatot, ugyanakkor ezek ismerete és figyelembe vétele feltétlen indokolt.
  A kombinált hormonális fogamzásgátló készítményeket szedő fogamzóképes korban lévő nők körében az artériás események (stroke és myocardialis infarctus), illetve a vénás thromboembolia okozta halálozás kockázata nem dohányzó nők esetében 1-2/100 000.
  #15
2008-04-01 00:00:00
Régen a „doktor bácsi” szava szent volt, senki nem kérdőjelezte meg, hogy jót akar és legjobb tudása szerint gyógyít. Tudását az egyetemen és a könyvekből, tapasztalatát (amit egyébként nem lehet az egyetemen megtanulni) hosszú évek alatt, sok-sok beteg ellátása során szerezte. Az orvostudomány ismeretanyaga azonban az elmúlt évtizedekben exponenciálisan gazdagodott, ami életfogytig tartó továbbképzést követelt meg az orvosi hivatás gyakorlóitól. Ezzel nem is lett volna baj, ha nem indult volna el ezzel párhuzamosan az a társadalmi szemléletváltás, ami már megkérdőjelezi az orvos tévedhetetlenségét, sőt már a gyógyítás fázisában igyekszik beavatkozni az orvos ténykedésébe. Az informatikai robbanás rengeteg – változó színvonalú és értékű – ismeretet tesz hozzáférhetővé az interneten, a médiában a betegek és főleg hozzátartozóik számára, akik a mai világban már nehezen értik meg, ha nincs gyors diagnózis és gyors gyógyulás.
  #16
2008-02-01 00:00:00
   Az International Academy of Perinatal Medicine (IAPM) 2005- ben alakult Barcelonában a perinatalis orvoslás nemzetközi társaságainak (World Association of Perinatal Medicine, European Association of Perinatal Medicine, The Fetus as a Patient) kezdeményezésére és ajánlására. A 30 tagú testületbe engem is beválasztottak, és az a megtiszteltetés ért, hogy az Akadémia 3. konferenciáját én rendezhettem meg Budapesten 2007. november 23-án. Az ilyen ülések kapcsán szokásos hivatalos adminisztratív megbeszélés után a Magyar Kultúra Alapítvány Palotájában zártkörű ünnepi ülést tartottunk, melyen megemlékeztünk a legutóbbi összejövetel óta meghalt tagjainkról, nevezetesen Giorgio Pardi (Milánó) és Shouichi Sakamoto (Tokió) professzorokról. A méltatást Chiara Benedetto (Torinó) és Kazuo Maeda (Tokió) professzor tartotta. Az Akadémia alapító okiratának értelmében két új tagot választottunk a francia Yves Ville és az amerikai Robert Brent professzor személyében.
  Az ünnepi ülés után átsétáltunk a Mátyás-templomba, ahol dr. Szeifert György egyetemi magántanár, orgonaművész adott hangversenyt az Akadémia tiszteletére.
  #17
2008-02-01 00:00:00

  Az Egészségügyi Minisztérium a közelmúltban elhatározta, hogy átalakítja a rezidensképzés rendszerét, ezért egy társadalmi munkabizottságot hozott létre, amely folyamatosan és jelenleg is dolgozik az új törvény kialakításán. Az alábbiakban a Nemzeti Egészségügyi Tanács (NET) augusztus 28-i állásfoglalását közöljük a szakorvosképzés 1999-ben bevezetett rendszeréről, amelyet remélhetőleg figyelembe vesz majd a munkabizottság. Úgy tűnik, még nem késő észrevételeket és javaslatokat tenni, hiszen egyelőre csak tervezetről van szó.

 A Nemzeti Egészségügyi Tanács 2007. augusztus 28-i állásfoglalása a szakorvosképzés 1999-ben bevezetett rendszeréről

 A szakorvosképzési rendszer első periódusa lezárult, az első évfolyamok szakképesítést szereztek. Az elmúlt évek tapasztalatai és a vizsgákon nyert benyomások alapján az Egészségügyi Szakképzési és Továbbképzési Tanács (ESZTT) véleménye szerint az 1999-ben bevezetett szakorvosképzési rendszer („rezidensi rendszer”) alapvetően bevált. Az e rendszerben szakképesítést szerzettek alapvetően nagyobb elméleti és gyakorlati tudással rendelkeznek, mint a korábbi, nem rendszerszerű képzésben részesült szakvizsgát tett orvosok.

  #18
2007-11-01 00:00:00
  Újabb veszteség érte a magyar szülészet- nőgyógyászatot, Budapesten 2007. október 3-án meghalt Gáti István akadémikus. Ő volt a harmadik szülész, akit a Magyar Tudományos Akadémia tagjai közé választott.
   Elsőként Genersich Antalt érte ez a megtiszteltetés, akinek a szülészeten kívül sebész és szemész képzettsége is volt, de végül a budapesti kir. m. Tudományegyetemen a kórbonctan és kórszövettan ny. rendes tanáraként végzett tevékenysége révén vált ismertté. Levelező taggá 1892-ben, rendes taggá 1906-ban választották.
  A második szülész akadémikus Frigyesi József volt. A kisvárdai születésű Frigyesi professzort, aki 1929 és 1948 között volt a budapesti I. Sz. Női Klinika igazgatója, 1946. július 24-én választották az Akadémia Matematikai és Természettudományi Osztályának levelező tagjává.
  #19
2007-09-01 00:00:00
  Szeptemberi számunk Hazai aktualitását a 15 éves Magyar Szülészeti-Nőgyógyászati Ultrahang Társaság (MSZNUT) bemutatásának szenteljük.    Az 1980-as évek végén, az 1990-es évek elején az ultrahangvizsgálatok jelentőségét és jövőjét felismerő magyar szülészek kísérletet tettünk, hogy a Magyar Nőorvosok Társaságán belül önálló szekciót hozzunk létre. Elképzelésünk kemény akadályokba ütközött, ezért úgy határoztunk, hogy önálló társaságot szervezünk. Az 1992-ben született MSZNUT elmúlt 15 éve igazi sikertörténet. A társaság létszáma és a kétévenként rendezett nemzeti kongresszusokon részt vevők száma jóval meghaladja az egyéb szakmai társaságok paramétereit. A siker titka az ultrahang-diagnosztika fantasztikus értéke a szülészet-nőgyógyászatban, a tagság lelkes hozzáállása, továbbá a társaság vezetőségében meghonosodott, kölcsönös megbecsülésen alapuló korrekt légkör és az olajozott továbbképző rendezvények. A társaság hazánkban elsőként vezette be a ma már mindenütt számon kért minőségi kontroll rendszerét, a rendszeres megmérettetést, a jogosítványok szerinti kompetenciaszinteket. A „magyar modell” külföldön is ismertté vált, és az ultrahangvizsgálatokat végző magyar szülészek és szonográfusok munkájának számokban mérhető produktivitását, a szűrőmódszerek nagy találati arányát eredményezte. Gratulálunk a 15 éves Magyar Szülészeti-Nőgyógyászati Ultrahang Társaságnak, és további sikereket kívánunk a következő évtizedekben is!
   A nemi úton terjedő betegségek hagyományos diagnosztikája bármilyen késlekedés esetén a betegség további terjedésének veszélyét rejti magában. Éppen ezért van nagy jelentősége a laboratórium „kihagyásával” felállított gyorsdiagnosztikai módszereknek, melyek nem mentesek a korlátoktól, kétségbevonhatatlan előnyük ugyanakkor, hogy módot nyújtanak a fertőzés korai kezelésére. A gyorsdiagnosztikáról szóló cikkünket a hazai viszonyokat is bemutató, időszerű kommentár egészíti ki. Viszonylag kevés vizsgálat és eredményeikből születő közlemény foglalkozik a különböző fogamzásgátló módszerek és az elhízás összefüggésével. A normálisnál nagyobb testsúly pedig korunk egyik legjelentősebb egészségügyi problémája, és a statisztikai felmérésekre alapozott előrejelzések szerint járványszerű terjedése következtében a világ lakosságának egészségi állapotát kedvezőtlenül befolyásoló fő tényezővé válik századunkban. Ezért is fontos olvasmány az elhízott nők esetében alkalmazható fogamzásgátlás lehetőségeivel foglalkozó cikk és kommentár. A krónikus kismedencei fájdalom nemcsak gyötrelmet okoz a nőknek, hanem sok fejtörést is a nőgyógyászoknak, akik kezelni próbálják a szenvedő nőket. A témával foglalkozó cikk új megközelítésből szerkesztett kezelési algoritmust ismertet.
  #20
2007-07-01 00:00:00

Abban mindenki egyetért, hogy alapbiztosítási szinten megfizethetetlen mindaz, amit az orvostudomány ma nyújtani tudna. Egyensúlyt kell tehát találni az anyagi és a tudományos lehetőségek között. Viszont a rendszernek, amennyire lehet, szolidárisnak és igazságosnak kell lennie.
 

Az igazságos egészségügyi rendszer egyben kétszintű egészségügyi rendszert jelent. A mindenki számára hozzáférhető első szint biztosítja a tisztességes minimumot mindenki számára. Ennek meghatározásánál az az alapelv, hogy minél fontosabb egy ellátási forma, annál inkább kell azt biztosítani mindenki számára. Az egészségügyi ellátás első szintjén a hozzáférés alapja az egészségügyi szükséglet. Ez alól csak az alapellátás jelenthet kivételt, amely minden korlátozás (pl. önrész) nélkül mindenki számára hozzáférhető kell hogy legyen. Ennek az az oka, hogy az alapellátáshoz forduló beteg még nem tudja, szüksége van-e orvosi ellátásra. Sok esetben éppen ennek eldöntése céljából fordul orvoshoz. Sokszor csak információra, megnyugtatásra van szüksége, s nem orvosi ellátásra. Minél iskolázatlanabb, minél szegényebb valaki, annál inkább rászorul arra az alapinformációra, hogy egyáltalán be kell-e kerülnie az egészségügyi rendszerbe.

  #21
2007-05-01 00:00:00
 E számunk Hazai aktualitás rovata napjaink szülészetének legfontosabb törekvéseit rendszerezi négy, egymással összefüggő csoportba. A megelőzés alapelve a szülészet minden mozzanatát áthatja, hiszen sokkal hatékonyabb lehetőség, mint a már kialakult betegségek kezelése. A praeconceptionalis gondozástól a szoptatás alatti fogamzásgátlásig minden szakmai ténykedésünket a preventív szemléletnek kell áthatnia. A biztonságra törekvés erős társadalmi igénye egyre nagyobb hangsúlyt kap szülészeti gyakorlatunkban. Ez egyrészt a diagnosztikai és terápiás lehetőségek kiszélesedésével, másrészt a sokszor egyre „orvosellenesebb”, „betegbarátabb” orvosi jogi környezettel magyarázható. A biztonságra törekvés is bizonyos értelemben megelőzés. A természetesség irányába mutató szülésvezetés és a családközpontúság szintén jól ismert társadalmi igény, amellyel minden szülész szembesül, de amelyek mindegyike biztosítható a szakmai szabályok maradéktalan érvényesülése mellett.
 Berkő Péter főorvos kristálytiszta logikával szinte protokollszerűen foglalta össze a négy alapelvnek megfelelő diagnosztikai és terápiás lépéseket, ami minden szülész-nőgyógyász számára tanulságos olvasmány.
  #22
2007-03-01 00:00:00
Kórházbezárások, aktív és krónikus ágyak újraelosztása, betegek területi hovatartozásának újragondolása, kórház-, illetve orvosválasztás megkérdőjelezése, 1500 orvos és 4000 egészségügyi szakdolgozó előrevetített állástalansága – csak néhány a mindenkit foglalkoztató szalagcímekből. Ha valóban megszűnnek szülészeti osztályok, a megmaradó kórházak redukált számú ágyain hogyan helyezhetők el a szülő nők? A fővárosban a számítások szerint tízezer szülő nő kórházi ágya kérdéses. A következő hónapokban ugyanakkor még sok minden történhet. Sokat jelentene például, ha a szülészeti-nőgyógyászati osztályokon megszüntetnék az úgynevezett volumenkorlát-finanszírozást. Bizakodjunk!
 „Hazai aktualitás” rovatunk a humán papillomavírus (HPV) kutatásának legújabb eredményeivel foglalkozik. A gyakorlat számára két fontos következtetés vonható le. Az egyik, hogy a méhnyakrák szűrésére jelenleg alkalmazott citológia és colposcopia megfelelően hatékony módszer, s bár a HPVDNS- teszt érzékenyebb, mint a citológia, fajlagosság tekintetében elmarad attól. Ezért a HPV-vizsgálat elsődleges szűrésre jelenleg nem ajánlható. A másik következtetés, hogy – jóllehet a HPV-vakcináció bevezetésétől a méhnyakrákos esetek számának csökkenése várható a jövőben – az oltás nem helyettesítheti a nők évenkénti nőgyógyászati rákszűrő vizsgálatát. Hangsúlyozom, hogy több évtizedes tapasztalatunkat és gyakorlatunkat nem adhatjuk fel csak azért, mert tévesen értelmezett külföldi cikkekre hivatkozással és anyagi megfontolásból csak háromévenként javasolják a jelenlegi hazai ÁNTSZ szervezésű és OEP által finanszírozott nőgyógyászati rákszűrő vizsgálatot. Az előrehaladott méhnyakrákos esetek számát csak akkor tudjuk minimálisra csökkenteni, ha a nők minél nagyobb hányada továbbra is évente megjelenik nőgyógyászati rákszűrésen.
  #23
2007-01-01 00:00:00
Az endokrinológia szinte valamennyi orvosi szakterület valamely határterületét érintő tudományág. A hormonok hiánya vagy többlete a legtöbb esetben súlyos funkciózavar formájában jelentkezik, amely azonban tünettanát tekintve szerteágazó lehet, és több, egymással látszólag szoros kapcsolatban nem lévő szervet, szervrendszert érinthet egyidejűleg.
Érdekes, hogy bizonyos hormonok (pl. kortizol) hiányában az egész szervezet működése omolhat össze, míg a nemi hormonok vérszintjének csökkenése sokszor csak átmeneti, az életminőséget jelentősen rontó, az alapvető életműködéseket azonban nem veszélyeztető hiányállapotokat hoz létre. Ugyanakkor akár a férfi, akár a női nemi hormonok hiánya olyan életminőség-romlást okozhat, hogy azok hormonális (a hiányzó hormont pótló), illetve egyéb, nem hormonális kezeléséről mindenképp érdemes szót ejteni.
  #24
2007-01-01 00:00:00
Ismét eltelt egy év, ami sokkal nehezebb volt, mint az előző, és egyre inkább biztos, hogy könnyebb volt, mint a most következő(k). A nagy bizonytalanságban mindenki félti egzisztenciáját, a tisztességesen gondolkodó orvosok féltik betegeiket, továbbá munkatársaik és az egész magyar orvostársadalom jövőjét.
A szülészetben veszélybe került a várandós nő és a szülészorvos/szülésznő hazánkban évtizedek alatt kialakult szakmai és érzelmi kapcsolatára építkező szülészeti ellátás, az év második felétől nehezített lehet a szülő nő választott orvosának igénybevétele. Veszélybe kerülhet a jól működő progresszív betegellátás. A jelenleg törvényben megszervezett ún. súlyponti kórházak jelentős részében nincsenek meg a szülészeti-nőgyógyászati ellátás legmagasabb progresszív szintjének feltételei, ezért sok ilyen „kiemelt” kórház szülészeti-nőgyógyászati osztálya nem a progresszív ellátás fogadó, hanem sokkal inkább a jövőben is küldő intézményeként fog működni, elviselhetetlen terheket jelentve az előreláthatólag jelentős ágyszámcsökkentésre ítélt központoknak. Emiatt az egyetemi klinikák és egyes megyei oktató kórházak (amelyek a progresszív szülészeti- nőgyógyászati ellátás valódi végállomásai) garantált ágyszámait a jelenlegihez képest növelni kellene, nem pedig csökkenteni, mint ahogyan az a törvény mellékletében szerepel. Nagyon oda kell figyelni, hogy a törvény e rendelkezését a regionális egészségügyi tanácsok úgynevezett területi ágyak pótlásával próbálják meg korrigálni.
  #25
2006-11-01 00:00:00
Nagyon tartalmas írásokat sikerült összegyűjtenünk jelen számunkban is. Hazai aktualitás rovatunkban a helyileg előrehaladott emlőrák műtét előtti gyógyszeres kezeléséről olvashatunk, amelynek témája közvetlenül nem esik a gyakorló nőgyógyászok érdeklődési körébe, általános onkológiai tájékozottságunk mégis megkívánja, hogy lépést tartsunk e területtel is.
 Hasznos összefoglalás a perimenopausa ellátásának tudományával és művészetével foglalkozó írás, melyhez sikerült kitűnő kommentárt illesztenünk. A két munka jól kiegészíti egymást, és elolvasása segít a fogalmak tisztázásában is. Fontos, hogy a definíciókat illetően egy nyelvet beszéljünk. A tankönyv szerint menopausa alatt a menstruációs ciklusoknak a petefészek follicularis funkciójának elvesztése következtében csökkent ösztrogéntermelésre visszavezethető elmaradását értjük, mely legalább 12 hónapig fennáll. A climactericus tünetek lecsengése (1–5 év) után beszélünk postmenopausáról. A változó korra jellemző tünetek (vérzészavar, hőhullámok, hangulati változások) már a menopausa előtt jelentkezhetnek, ezt az időszakot nevezzük praemenopausának. Az utolsó menstruatio előtti és utáni nagyjából egy-egy év, tehát a praemenopausa és a menopausa együtt a perimenopausa.
  #26
2006-09-01 00:00:00
A szülésznői pálya az egyik legszebb hivatás. Magyarországon az elmúlt két évszázad során kialakult gyakorlat szerint a szülésznők a vajúdás és szülés során, szakorvos felügyelete mellett észlelik az anyát és a magzatot, majd levezetik a szülést. A világ legnagyobb részén, ahol szülész-nőgyógyász, de még általános orvos sem elérhető, a bábák feladata és felelőssége megsokszorozódik. Az Egészségügyi Világszervezet elsősorban a fejlődő világra dolgozta ki ajánlásait, jóllehet az elmúlt évtizedekben a nyugat-európai országokban is megindult a szülésznők „függetlenségi” mozgalma, hogy szülészorvosoktól függetlenül észlelhessék és vezethessék a szüléseket, és csak a műtétes beavatkozásokat engedjék át az orvosoknak. Hazánkban is voltak és vannak erre próbálkozások, ennek ellenére a szülésznők közel 100%-a jelenleg szülészeti osztályokon szülészorvosok felügyelete mellett és velük együttműködésben tevékenykedik. Valószínűleg ez is a magyarázata annak, hogy az anyagi nehézségek ellenére hazánk perinatalis mutatói azonosak a fejlett országokéival. Hollandiában, ahol a szülések 30–40%-a nem kórházakban és klinikán zajlik, és a szüléseket bábák vezetik, a legmagasabb az anyai halálozási mutató Európában.
A magyar szülésznők mérvadó vezető tisztségviselői, így Csetneki Julianna is kezdettől fogva támogatja a hazánkban kialakult gyakorlat folytatását. Az évenként megtartott két országos szülésznői szakmai rendezvény, azok programja biztosítja a szülésznői hivatást gyakorlók összetartását és továbbképzésük feltételeit. Hazai Aktualitás rovatunk jelen írását minden szülésznőnek és szülészorvosnak el kell olvasnia. Meggyőződésem, hogy csakis az édesanya szolgálatában álló két hivatás képviselőjének egymás megbecsülésén alapuló együttműködése lehet a garanciája a szülészeti eredmények megtartásának, illetve további javításának.
  #27
2006-07-01 00:00:00
A sikertelen terhességek egy része a természetes szelekcióval magyarázható, a beteg ébrények/ magzatok korai elhalása az orvostudomány mai módszereivel nem akadályozható meg. A magzatok további hányada ellenáll a természetes kiválasztódás törvényszerűségeinek, ezeket többnyire a praenatalis magzati diagnosztika módszereivel még születés előtt felismerjük. Az orvostudomány kijavítja a természetes szelekció „hibáit”.
A magzati veszteség másik részéért anyai betegségek a felelősek. Az utóbbi időben ezek közül egyre nagyobb figyelem fordul a haemostasis és zavarainak megismerése felé, melyek – úgy tűnik – nagy jelentőségűek, különösen az ismétlődő magzati veszteség kialakulásában. Egyre többet tudunk a molekuláris háttérről, és mind több bizonyíték áll rendelkezésre a sikeres terápiás lehetőségeket illetően. Hazai aktualitás rovatunkban a kérdés kiváló szakértőjétől olvashatunk tudományos igényű, a klinikai gyakorlat számára fontos megállapításokat tartalmazó áttekintést.
  #28
2006-05-01 00:00:00
ANőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle hétéves történetében eddig negyven füzetünk jelent meg. A formai kivitel a kiadó profi munkáját dicséri, a cikkek tökéletes szakmai nyelvezete pedig a kiadó nyelvi lektorain túlmenően dr. Hruby Ervin munkatársam igényes munkájának eredménye. A szakmai terminus technicusok teljesen azonosak a hivatalos tankönyvével, amelynek harmadik kiadásán dolgozva, és ehhez a Szemle összes számát végiglapozva ismételten meggyőződtem a lap igen magas színvonaláról. Ebben Hruby Ervin adjunktus úrnak kiemelkedő érdemei vannak, ezért is külön öröm számomra, hogy jelen számunkban az eddigi szerkesztőt már főszerkesztő-helyettesként köszönthetem. További eredményes együttműködésünkben bízva, a kiadó kitűnő stábjával karöltve remélhetőleg még sokáig készíthetjük kedvenc folyóiratunkat.
Jelen számunk „Hazai aktualitás” rovata a petesejt-adományozás kérdésével foglalkozik. Az 1997. évi Egészségügyi Törvény ellentmondásait oldotta fel a törvény módosítása, amelyet az Országgyűlés 2005. december 19-én fogadott el. Az asszisztált reprodukciós technikák szakavatott képviselőjének köszönhető, hogy a kérdés izgalmas leírása minden nőgyógyásznak segítséget nyújt ahhoz, hogy megfelelően tájékozódjon az egyre aktuálisabb kérdésben. Régóta ismert, és az asszisztált reprodukciós technikák terjedésével egyre inkább beigazolódik, hogy a hármasiker- terhességek magzatainak életkilátásai rosszabbak, mint a kettes ikreké, és természetesen még kedvezőtlenebbek, mint az egyes terhességben viselt magzatoké. A naprakész információkban gazdag cikk, és még inkább a saját klinikai megfigyeléseit közreadó kommentáríró nagyon hasznos olvasmánnyal szolgál.
  #29
2006-03-01 00:00:00
A Baross utcai Szülészeti Esték 60. rendezvényének 2006. május 18-án az őssejtek lesz a témája. Szó lesz a klónozás formáiról, annak állatgyógyászati hasznosíthatóságáról, a „gyógyító” őssejtek kutatásának perspektíváiról és a jelenlegi felhasználás lehetőségeiről, végül külön hangsúlyt helyezünk a szülőszobai köldökzsinórvér- gyűjtés etikai, jogi és gyakorlati szempontjaira. A jelen számunkban olvasható „Hazai aktualitás”-t „bemelegítés”- nek szántuk. Fontos hangsúlyozni, hogy a köldökzsinórvérből izolálható őssejtek valamikori hasznosíthatóságának elvi igénye nem lehet akadályozója annak, hogy az újszülött kellő vérmennyiséggel kezdje az életét. A magzat világrajöttekor a köldökzsinórt nem azonnal vágjuk át, hanem lehetőséget adunk akár 30–60 másodperces köldökzsinórvér-transzfúzióra, mely akkor tekinthető elegendőnek, ha a köldökzsinór ereiben megszűnik a pulzálás. Az újszülöttnek nemcsak a vas- és hemoglobin-igényét elégítjük ki ezáltal, hanem biztosítjuk a kellő mennyiségű vérvolument a zavartalan keringéséhez. Különösen érvényes ez a koraszülöttekre, akiknél csak kivételes esetben történhet korai köldökzsinórellátás. Első tehát az újszülött érdeke, amelynek figyelmen kívül hagyása egy életre szólóan hátrányt jelenthet egészségében, és csak a második a kellő mennyiségű köldökzsinórvér biztosítása és tárolása, ha ezt az édesanya kéri. Jóllehet csak ezreléknyi nagyságrendű esély van arra, hogy az ebből kivont őssejtekre a gyermeknek valaha szüksége lesz, mégis a nagy költségek ellenére egyre többen kérik, hogy gyűjtsünk köldökzsinórvért az általuk hozott műanyag zsákba. Ha ilyen kérés felmerül, a szülést vezető orvosnak az újszülött egészségének veszélyeztetése nélkül a vért le kell vennie és ennek tényét fel kell tüntetnie a kórlapban. A gyűjtött vért általában az édesanya megbízottja (férje, párja) juttatja el a tárolást végző laboratóriumba.
  #30
2006-01-01 00:00:00
Soha nem volt biztonságosabb gyermeket szülni, és soha nem volt veszélyesebb szülész-nőgyógyásznak lenni. A szülészet mindig is a legnehezebb szakmák között volt a megjósolhatatlan munkaidő és érzelmi igénybevétel miatt, de a jutalom – egy egészséges újszülött világra hozatala – miatt megérte. Az egyenletet megváltoztatva a „perrobbanás” egy zavaró kérdést tár elénk: Ki fogja világra segíteni dédunokáinkat? Nagy felmérések elsősorban az USA-ban készültek, nézzük meg, hogy ott most mi a helyzet?
Egy legfrissebb felmérés szerint az amerikai szülészek 76%-át perelték be karrierjük során, legtöbbször gyermekkori cerebralis paresis okozásáért. Hasonló tendencia figyelhető meg Ausztráliában, ahol a szülészorvosok 2%-a részesedik az egészségügyi kártérítési összegek 18%-ából. Az USA-ban a szülészek fizetik a legmagasabb biztosítási összegeket, számos államban személyenként akár 200 000 dollárt évente. A fenti számok alapján azt gondolhatnánk, hogy a szülőszobákon számtalan esetben hibáznak. Az általános nézet – miszerint a szülész megelőzheti a cerebralis bénulás kialakulását a terhesgondozás és szülésvezetés során – nagyrészt hibás feltevéseken és elavult tudományos ismereteken alapul. Ennek ellenére, az Amerikai Egyesült Államokban a szülészek által fizetett biztosítás 60%-a fedezi az állítólagosan a szülés során kialakult cerebralis bénulások miatt indított perek költségeit. Az ilyen perekben a felperesek kevesebb mint 10%-a részesül kártérítésben.
  #31
2005-11-01 00:00:00
Sok tapasztalattal jöttünk haza Zágrábból, ahol 2005. szeptember 21. és 24. között a World Association of Perinatal Medicine 7. kongresszusát tartották. A legújabb, lelkesítő eredmények megismerése ellenére az ember nem tud szabadulni a Föld lakosságának jelentős részét érintő lehangoló perinatalis statisztikáktól. Jelenleg 6 billióan vagyunk, 2015-re 7,2 billió, 2050-re 9,3 billió az előrejelzés. Ma a Földön másodpercenként 3 gyermek születik, naponta 250 ezer. Ezerből 262 gyermek 5 éves kora előtt meghal betegség vagy éhezés következtében. A szülések 45%-ánál nincs jelen szakképzett segítség. Évente a terhességgel összefüggésben 600 ezer nő hal meg, 99%-uk a fejlődő világban. A fejlett országokban a thromboembolia a vezető halálok, Afrikában, Indiában, Latin-Amerikában továbbra is az elvérzés, az infekció, a praeeclampsia és a szüléselakadás. Míg az Amerikai Egyesült Államokban a reproduktív korban lévő nők 67%-a szed fogamzásgátló tablettát, a világ jelentős részén a gyógyszerek nem hozzáférhetők. Az elmúlt 50 évben a fejlett világban a „replace rate” 2,1 gyermek/nő értéknek felelt meg, napjainkban ez a legtöbb európai országban alig éri el az 1,5-et. Míg a fejlődő világban a terhesgondozás elégtelensége vagy teljes hiánya miatt a praeeclampsia szedi áldozatait, a fejlett világ rájött arra, hogy még a praeeclampsia legsúlyosabb formáival is képes felvenni a harcot. Az egyik legveszélyesebb forma a HELLP-szindróma, mely – ha felismerjük – eredményesen kezelhető, s bár az anyai mortalitást lényegesen lehetett csökkenteni, ma is jelentős szerepet játszik a perinatalis magzati halálozásban. E betegséggel foglalkozik „Hazai aktualitás” rovatunk, melyet több mint 100 saját eseten szerzett tapasztalata és a szakirodalmi adatok alapján klinikánk aneszteziológiai és intenzív terápiás osztályának vezetője állított össze. Látszólag a szülészet-nőgyógyászat határterülete az andrológia, az újabb és újabb interdiszciplináris együttműködés azonban bizonyítja, hogy szakmánk szerves részévé vált. A meddőség nem egy, hanem két ember problémája, így a modern reproduktív medicinához ugyanúgy hozzátartozik a testicularis mikrosebészet, mint a méhnyálkahártya vizsgálata. Silber professzor cikkéből azt is megtudhatjuk, miért haltak ki a dinoszauruszok. Ennél az állatfajnál ugyanis a nemek kialakulása nem genetikailag meghatározott. Az ember Y kromoszómájának köszönhetően védett a környezeti hőmérséklet globális méretű változásaival szemben, ugyanakkor – mivel az Y kromoszóma nem vesz részt a meiosis által biztosított rekombinációban – nagy számban halmozódtak fel rajta a spermatogenezisben szerepet játszó gének. Így azY kromoszómánk labilisnak tekinthetOE, és egyre inkább szerepet játszik a férfimeddOEség kialakulásában. A vérzési rendellenességek kezelésére – a gyógyszeres terápia, a méhkaparás és a hysterectomia helyett – új, alternatív megoldást keres a szakma. Összefoglalóan az endometrium ablatiójának nevezett eljárás történhet a szem kontrollja mellett (hysteroscopia) vagy anélkül, a méhűrbe helyezett eszközök segítségével alkalmazott fizikai hatások révén. Bár nem ismerünk olyan közlést, amelyben véletlen besorolást követően hasonlították volna össze az endometriumablatio többféle technikáját, válogatott esetekben a módszer feltétlenül helyet érdemel a nőgyógyászati gyakorlatban. A szakorvosképzés kötelező részévé kell-e tenni a terhességmegszakítást? Bár van, aki (például Auerbach doktor) úgy látja, hogy nem szükséges minden szakorvosjelöltnek elsajátítania a terhességmegszakítás technikáját, de saját betegei érdekében tisztában kell lennie a biztonságos végrehajtás alapelveivel. Véleményünk egyezik Steinauer és Darney doktor állásfoglalásával, miszerint a képzés még akkor is hozzájárul a szakmai tapasztalatok bővítéséhez, ha a későbbiekben az orvos nem végez ilyen jellegű beavatkozást. Külön cikk foglalkozik a Müller-cső rendellenességeinek ultrahangvizsgálatával. E malformatiók korai felismerése és differenciáldiagnosztikája, továbbá az ennek alapján készített terápiás terv nagyban befolyásolja a nő fogamzóképességét. Nem győzöm hangsúlyozni – és erről több tudományos közleményt is írtam –, hogy lényeges elkülöníteni az uterus bicornist és az uterus subseptust, mert az utóbbi esetén terhesség kiviselése nem lehetséges, tehát mindenképpen műtéti beavatkozást igényel. Fejlődéstanilag is egyértelmű a különbség közöttük. A kétszarvú méh a Müllercsövek egyesülésének a hiányára, az uterus subseptus a septum resorptiójának elmaradására vezethető vissza.
  #32
2005-09-01 00:00:00
A várandósok többsége egyetért abban, hogy nem kíván beteg gyermeket szülni, akár testi, akár szellemi fogyatékosságról van szó. Így általános igény, hogy ne jöjjenek világra például 21-triszómiás (Downszindrómás) újszülöttek. A családi halmozódást mutató ritka eseteket leszámítva, 15–20%-ban az idős anyai életkor a felelős a rendellenesség létrejöttéért, de 80%-ban nem tudjuk a non-disjunctio okát. Down-szindróma esetén az anya szérumában bizonyos anyagok szintje változást mutathat, ezeken alapulnak a „biokémiai” szűrések, míg ultrahangvizsgálattal esetleg gyanús jelek láthatók (ez a lényege az „ultrahangszűrés”-nek). Bármelyik szűrés esetén a gyanús esetekben invazív beavatkozást igénylő magzati kromoszómavizsgálat tanácsos, viszont nem minden gyanús eset bizonyul betegnek („álpozitivitás”), és a nem gyanús esetekben is születhet beteg gyermek („álnegativitás”). A szűrés és a diagnosztika tehát két különböző fogalom, amelyet még az egészségügyben dolgozók sem mindig tudnak elkülöníteni, mit várhatunk hát a laikusoktól, különösen a kérdést leegyszerűsítő, utólag „okos” ügyvédektől? Elsősorban mégis magunk között kell rendet teremteni, és elérni, hogy maguk az orvosok ne vádaskodjanak az orvosok ellen, hiszen az „álnegativitás” nem jelenti azt automatikusan, hogy valaki tévedett vagy gondatlanság történt, hanem a szűrőrendszer természetes velejárójáról van szó („olyannak is kell lennie”).
  #33
2005-07-01 00:00:00
Évek óta nagy sikerrel kerül megrendezésre a Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle, valamint a Semmelweis Egyetem I. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika által szervezett, a folyóiratban megjelent közlemények ismeretanyagát felhasználó, távoktatás formájában zajló továbbképzési tanfolyam. Az elmúlt években több száz szülésznőgyógyász szakorvos kolléga szerzett a tanfolyamon továbbképzési pontokat.
Ez évben a korábbi évekhez hasonló formában benyújtott, a jogszabályoknak mindenben megfelelő tanfolyamtervet az Egészségügyi Felsőfokú Szakirányú Szakképzési és Továbbképzési Bizottság az illetékes szakmai testület javaslatára nem akkreditálta. A Szerkesztőség a Semmelweis Egyetem Továbbképzési Központjához fordult jogorvoslatért. A Továbbképzési Központ elnöke megerősítette, hogy a tanfolyam mindenben megfelel a magyar jogszabályok által előírt követelményeknek, és a Nyugat-Európában, valamint az Egyesült Államokban elfogadott, folyóiratok által szervezett folyamatos orvostovábbképzésnek (CME). Ennek megfelelően a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Továbbképzési Bizottsága távoktatás keretében akkreditálta a Quiz-t mint továbbképző tanfolyamot. Fontos változás azonban, hogy az 52/2003. (VII. 22.) EszCsM-rendelet előírja, hogy távoktatás keretében egy naptári évben legfeljebb 10 továbbképzési pont szerezhető. Helyes megfejtés beküldése esetén, a kérdések legalább 75%-ának helyes megválaszolásával lapszámonként továbbra is 2-2 továbbképzési pont szerezhető, azonban így évente legfeljebb 10 továbbképzési pont gyűjthető. A Quiz-válaszokat változatlanul a lap szerkesztőségébe kérjük, azokat a rendelet értelmében 5 évig megőrizzük. Továbbra is várjuk válaszaikat.
  #34
2005-05-01 00:00:00
Szinte hihetetlen, hogy a magyar szülészet nemzetközileg ismert és elismert doyenje, Iffy László professzor 2005. május 17-én 80 éves, hiszen New Jerseyben ma is aktív osztályvezető (az Egyesült Államokban – hazánkkal ellentétben – nincs életkori diszkrimináció), ügyeletet vállal, szellemileg frissebb és főleg bölcsebb bármelyikünknél, és a newarki Orvostudományi Egyetemen ma is számítanak mindennapi tapasztalatára és tanítómesteri tevékenységére. Mi lehet a titka bámulatos aktivitásának? Csak sejtjük, hogy „jót tett” neki a rendkívüli helytállást és talpon maradást követelő, kemény életútja, Semmelweis tanainak következetes és bátor képviselése és hirdetése, a magyar nyelv és szaknyelv kitartó tisztelete és ápolása, a szülészi hivatás iránti elkötelezettség, és mindehhez még kitűnő DNS-szerelvényre viszszavezethető, okos, kellemes, humoros és életvidám egyénisége. Egész eddigi életútját végigkíséri a gyökerekhez való ragaszkodás és a világlátott, tanult ember laza bölcsessége, mellyel „felülről” szemléli a világ folyását és abban saját helyét.
  #35
2005-03-01 00:00:00
Legjobb tudomásom szerint hazánkban még nem fordult elő olyan eset, hogy egy anya megtagadta volna hozzájárulását a császármetszés elvégzéséhez, amennyiben azt a szülészorvos indokoltnak találta. Természetesen ez nem vonatkozik az igen-igen kis súlyú magzatok eseteire, amikor az előnyöket és a hátrányokat a házaspárral közösen mérlegelve születik meg a végső döntés. Az anya jogilag rendelkezik saját teste és egészsége felett, ezért anyai javallat alapján felajánlott császármetszés esetén elvileg megtagadhatja hozzájárulását a műtét elvégzéséhez. Nem ilyen egyszerű a kérdés magzati javallat esetén, hiszen ilyenkor a császármetszés megtagadása a magzat egészségkárosodásával, sőt vitális magzati javallat esetén nagy valószínűséggel halálával végződhet.
Ilyen eset fordult elő a közelmúltban az Egyesült Államokban, mely jó alkalomnak kínálkozik, hogy a kérdés jogi és etikai hátterét hazánkban is átgondoljuk. Ez a témája „Hazai aktualitás” rovatunknak, melynek cikkét tehetséges fiatal munkatársam állította össze.
  #36
2005-01-01 00:00:00

A gyermekkori agybénulás témáját választottuk az év első Hazai Aktualitásának, mivel ebben a kérdésben az elmúlt néhány évtizedben alapvető szemléletbeli változások történtek. Ezzel foglalkozunk az 55. Baross utcai Szülészeti Esték tudományos programjában is február 17-én. Korábban kizárólag az érett újszülöttek definitív intrapartum asphyxiáját tekintették a gyermekkori agybénulás okának, és amerikai ügyvédek százával próbálták bizonyítani a szülészek ebben játszott elmarasztalható szerepét. A tudományos megfigyelések azonban alapvetően megváltoztatták e szemléletet.


 Napjainkban elfogadott, hogy többnyire antenatalis tényezők felelősek az állapot kialakulásáért, és csak az esetek mintegy 10%-a vezethető vissza a szülés alatti eseményekre. Másfelől az is tény, hogy nem minden, magzati asphyxiával szövődött szülés során világra jött érett újszülöttnél alakulnak ki az agybénulás tünetei. Ebben az asphyxia súlyossága és a magzati agyszövet tűrőképessége játszik szerepet, de ma még nem lehet teljes bizonyossággal megállapítani, hol az a pont, amikor a magzat, illetőleg annak szövetei még képesek tolerálni a kedvezőtlen körülményeket, de már a tűrőképességük határához érkeztek. Jelenleg nem rendelkezünk erre vonatkozó vizsgálati mutatókkal. Bíznunk kell a tudomány fejlődésében, de addig is felkészültnek kell lennünk, hogy legalább a kockázati tényezőket ismerjük.

  #37
2004-11-01 00:00:00

Ez év szeptemberben az Egyesült Államok keleti partján három egyetemen tartottam felkért előadásokat, elsősorban a szülészet és a genetikai tesztelések kapcsolatáról. A személyes konzultációk és a klinikák meglátogatása lehetőséget nyújtott számomra, hogy ismét közelről betekinthessek az amerikai egészségügy helyzetébe. E tapasztalataim alapján most a „megkért orvos” kérdéséről szólok néhány szót.

Miért ragaszkodik a beteg egy bizonyos orvoshoz, hogy ő operálja meg, vagy ő vezesse le a szülését? Nyilvánvalóan azért, mert az ő kezében érzi magát a legnagyobb biztonságban, és tőle látja biztosítottnak gyógyulását vagy sikeres szülését. Ez az amerikai egészségügyben is így működik, azzal a különbséggel, hogy ott a biztosító részéről legalizált az orvos adott esetre vonatkozó tiszteletdíja, míg nálunk az állam a betegre hárítja a hála kifejezését, amely ritkábban ajándék, gyakrabban háladíj formájában nyilvánul meg. De vajon meddig lehet elmenni egy nagy szaktudású orvos igénybevételével?

Szeptemberben a család dr. Craig Smith sebészt kérte meg Bill Clinton „rutin” coronaria bypass műtétjének elvégzésére, aki ezért 34. házassági évfordulójának ünneplését napolta el. Az amerikaiak Smith doktort munkamániás, briliáns operatőrnek tartják, aki naponta 16 órát dolgozik, és saját bevallása szerint úgy birkózik meg a stresszel, hogy érzéseit mélyen magába rejti és csak a feladatra összpontosít. Ez a hivatás azonban már a fiatal amerikai orvosnemzedéknek sem vonzó, az elmúlt öt évben a medikusok csupán 5%-a választotta a sebészi hivatást, szemben a nyolcvanas-kilencvenes évek 12%-os arányával, amikor a legkiválóbb orvostanhallgatók találták ezt a szakmát intellektuálisan és anyagilag is igen vonzónak. A kártérítési ügyek folyamatos növekedése is szerepet játszik az „eltérítésben”.

  #38
2004-07-01 00:00:00

Hetek óta sokat lehet hallani a  női Chlamydia-fertőzésről. Utcai plakátok, a kereskedelmi rádió- és tévécsatornákon meghökkentő reklámok hívják fel a laikus közönség figyelmét egy új diagnosztikai eljárásra, mellyel szakorvosi vizsgálat nélkül is megállapítható a fertőzés ténye.

Mintegy 8-10 évvel ezelőtt jelentek meg az első tudományos közlemények, melyek célja a beteg (ún. self introital test) és a nőgyógyász által szabályos hüvelyfeltárás után végzett mintavétel bakteriológiai eredményének összehasonlítása volt. Érzékeny PCR technikát alkalmazva az volt a feltételezés, hogy a két mintavétel (beteg és orvos) bakteriológiai eredménye között nincs különbség. A feltételezés igazolódott, a beteg által végzett mintavétel hatékony módszernek látszik a fertőzések igazolására, ha a kórokozó kimutatása PCR technikával történik.

Az utóbbi hetek eseményei azt mutatják, hogy a „self introital test” meghonosodóban van – a világon talán elsőként – Magyarországon. Nőgyógyász szakorvosként fel kell készülni arra, hogy egyre többen tesznek majd fel kérdést a Chlamydia trachomatis-fertőzéssel kapcsolatban, és vizsgálatot kérnek olyan betegek is, akik nem tudják vagy nem hajlandók az önvizsgálat költségeit vállalni, és egyre többen jelentkeznek majd a tanácsért a kezeléssel és annak eredményességével kapcsolatban.

Bár folyóiratunk már több alkalommal foglalkozott behatóan a Chlamydia-fertőzések kérdéskörével, az újkeletű érdeklődés miatt aktuálisnak tartottuk az örökzöld téma ismételt áttekintését. Erről olvashatnak olvasóink a Hazai aktualitás rovatban.

Nagy várakozással tekintünk a fehérjekémia legújabb eredményei felé, többek között a petefészekrák szérumszűrését illetően. Mára számos, az ovarium-carcinoma szempontjából jelentős lipid- és fehérjemolekulát, génmutációt, hibás DNS-metilezést és specifikus kis molekulasúlyú fehérjét azonosítottak a kutatók. Jóllehet a klinikai tesztelésekre még várni kell, az eddigi eredmények biztatóak.

  #39
2004-05-01 00:00:00

A Baross utcai Szülészeti Esték 52. rendezvényéhez (2004. május 13.) hasonlóan jelen számunk „Hazai aktualitás” rovatának is a jód perinatalis jelentősége a témája. Az áttekintés foglalkozik a jódellátottsággal, a jódháztartással, a jódhiánybetegségekkel, és ajánlásokat tesz az anyai jódbevitelre. A várandós és a szoptató nők megfelelő jódellátásának biztosításában a gondozás keretében a szülész-nőgyógyászokra is jelentős feladat hárul, ezért fontos, hogy tisztában legyünk a kérdés aktualitásaival.

A koraszülések területén az elmúlt években tapasztalható csökkenés ellenére a koraszülöttség hazánkban még sokáig komoly probléma marad. A kiemelt témánknak választott cikk az amerikai várandós nők koraszüléssel kapcsolatos ismereteit és attitűdjeit foglalja össze. Az értékes kommentárból megismerhetjük a hazai vonatkozásokat is. A koraszülések gyakoriságának csökkenése kizárólag össztársadalmi összefogástól várható, ezt segíti elő a probléma jobb megértését szolgáló referátum és kommentár is.

A polycystás ovarium szindrómával már korábban is sokszor foglalkoztunk. Ez is olyan terület, amelyről jóllehet keveset, ugyanakkor egyre többet tudunk. Újabban bebizonyosodott, hogy az inzulinrezisztencia fontos szerepet játszik a kórkép kialakulásában. A cikket jól felkészült belgyógyász szakorvos látta el részletes, és szülészek számára is hasznos kommentárral.

  #40
2004-05-01 00:00:00

A szakmai kollégiumi állásfoglalások, amennyiben azok más szakmákkal határos területeket is érintenek, mindig az érintett társszakmákkal történt egyeztetések után fogalmazódnak meg. Az általános gyakorlattal szemben az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Szakmai Kollégium megkeresésünk nélkül hozott számunkra elfogadhatatlan állásfoglalást a szülési fájdalom csillapításáról, miszerint „a szülészeti regionális anesztézia és szülési epidurális fájdalomcsillapítás kivitelezése aneszteziológus orvosi feladat és azt csak aneszteziológus szakorvos vagy megfelelő gyakorlattal rendelkező aneszteziológus szakorvosjelölt végezheti”.

Az Aneszteziológiai Szakmai Kollégium állásfoglalását az alábbiak miatt nem tartjuk elfogadhatónak:

  1. A szülési fájdalom csillapítása évszázadok óta elsősorban a szülészorvos feladata és felelőssége. A napjainkban számos vita tárgyát képező regionális, azon belül a gerincközeli érzéstelenítésről is elmondható, hogy annak bevezetésében és elterjesztésében hazánkban a szülészorvosoknak volt elsődleges szerepük.
  2. A szülési fájdalom csillapításának fogalomkörébe nem kizárólag a regionális, és azon belül nem csak a gerincközeli érzéstelenítés tartozik. A szülési fájdalom csillapítása komplex művelet, amelynek számos módozata ismert, mely módszerek egy szülés során is gyakran kombinálódnak. Az állásfoglalás nem beszél például az inhalációs technikákról vagy az opiátok szülési fájdalom csillapítása céljából történő alkalmazásáról. Ez utóbbi módszerek sem igényelnek kevesebb aneszteziológiai jártasságot, mint a vita tárgyát képező gerincközeli technikák.
  #41
2004-03-01 00:00:00
Januári számunk anyagát, beleértve a dr. Schleffer Ödön által a „Hazai aktualitás” rovat számára írt „A felkért szülés ....” című kéziratot is, 2003. december közepén adtuk nyomdába. Vitaindító cikkünket tehát nem a hálapénz.hu internetes weboldal hatására közöltük, hanem azért, mert elérkezettnek láttuk az időt, hogy a kérdéssel nyíltan foglalkozzunk.

Mi egy kulturáltabb, civilizáltabb vitára gondoltunk, de az indulatok a mi cikkünktől függetlenül hamar és dühödten elszabadultak.

A hálapénz.hu internetes weboldal felbukkanása kapcsán kibontakozó össznépi vita kifejezetten rosszat tett a gyógyító szakma megítélésének. Több tanulmány és vélemény osztozik az orvosokkal szembeni hangulatkeltésben, miszerint a hálapénz csak ritkán tekinthető a klasszikus értelemben vett hála megnyilvánulásának. Az egyik közvélemény-kutató cég felmérése szerint a hálapénzt adók több mint 80 százaléka úgy érezte, hogy ezt el is várják tőle. Arról azonban nem szól a felmérés, hogy az érintettek mit kaptak cserébe, arról nevezetesen, hogy a szükségletet az adófizetők pénzéből kell fedezni, de a többletigényeket már nem. A várandós nőt megilleti, hogy a területileg illetékes szülészeti osztályon szüljön (ez a szükséglet), de ha ő szülése vezetésében egy adott személyhez ragaszkodik (ez a többletigény), annak ellenértéke valahol meg kell, hogy jelenjék. A fejlett országokban régen bevált módszerek szerint kezelik a kérdést; a többletigény kielégítésére számot tartó személy vagy saját pénztárcájából fizet, vagy a ele extraszolgáltatásokra szerződést kötött biztosító társaság állja a számlát (ezt külföldön „co-payment”-nek hívják).

Külföldről is többen beleszóltak a vitába, elítélve a hálapénz intézményét, ugyanakkor – a magyarországi viszonyokat nem ismerve – elfeledkeztek arról, vajon hány napig tudnának megélni egy magyar ápolónő „borravalóval” kiegészített, megalázóan alacsony fizetéséből.

  #42
2004-01-01 00:00:00

Sok ellentmondástól feszül a magyar társadalom, ez alól az egészségügy sem kivétel.

Az első és legnagyobb gond az alulfinanszírozottság. Ez sokak számára magyarázatra szorul, hiszen csak azt látják, hogy a betegek széles körben hozzájutnak a diagnosztikához és terápiához. Ezek költségeit látszólag a hivatalos társadalombiztosítás fedezi, ez azonban nem elegendő mindenre, ami indokolt lenne, továbbá a személyzet fizetése egytizede a nyugatabbra élőkének. Hazánkban 1996-ban 602 dollár volt az egy főre jutó egészségügyi költség, míg Ausztriában 1748, az Egyesült Államokban közel 4000 dollár (Svájc 2499, Németország 2278, Finnország 1380, Spanyolország 1115, Csehország 904 dollárt fordít egy főre).

Felmerül a kérdés, vajon az alulfinanszírozás ellenére miért gyógyulnak meg a betegek nálunk is. Egyrészt az egészségügyi személyzet jelentős része lelkiismeretesen látja el munkáját, másrészt a paraszolvencia részben megélhetési kiegészítést nyújt. Enélkül a jelenlegi szisztéma nem lenne működtethető.

A megalázó állapotot csak rendes fizetésekkel lehetne felváltani, mert az unióban nehezen lesz fenntartható a helyzet.

Szétbomlóban az orvosi társadalom. Egyre kevesebb fiatal jelentkezik orvosi egyetemre. Növekszik a pályaelhagyók száma. Emelkedik a nem közvetlen betegellátásban dolgozók aránya. Több szakmában jelentős orvoshiány van.

  #43
2003-11-01 00:00:00

Jóllehet, az elmúlt évtizedekben hazánkban is történt előrelépés a szülészeti érzéstelenítés terén, mégsem lehetünk elégedettek a szülészeti osztályokon jelenleg végzett gerinc közeli technikák átlagos számával. A szülészeti szakmának sikerült egyeztetnie a vezető aneszteziológusokkal, hogy aneszteziológusi felügyelet mellett szülész-nőgyógyász szakorvosok is végezhessenek gerinc közeli érzéstelenítést, ennek ellenére előfordul, hogy a kórházigazgatónak és/vagy az önálló aneszteziológiai osztály vezetőjének kizárólagos joga megengedni vagy elutasítani a szülészek ilyen irányú kérését. Elismerve, hogy az általános és a gerinc közeli érzéstelenítés az aneszteziológia tárgykörébe tartozik, mi szülészek nem tehetjük a hazai aneszteziológusok számától függővé a szülő nők fájdalmának csillapítását. A szülési fájdalomcsillapítás és a császármetszés érzéstelenítése nem csak aneszteziológiai ismereteket igényel. Aki ezzel a szakterülettel foglalkozik, könnyen megtapasztalhatja, hogy ezt a szubdiszciplínát nem szerencsés „forgásban” végezni; ahol több ezres a szülésszám és több száz (közel ezer) a császármetszések száma, ott önálló szülészeti aneszteziológusokra van szükség. Ebben a szerencsés helyzetben van klinikánk is, melynek aneszteziológus osztályvezető adjunktusa ad a kérdésről szakszerű és reális áttekintést „Hazai aktualitás” rovatunkban.

Ismételten foglalkoznunk kell a postmenopausalis hormonpótlás kérdésével is. Másfél évtizede – amikor mi, magyar szülészek is bevezettük a gyakorlatba a hormonpótló kezelést – világossá tettük szakmai protokollunk részleteit, mely mind a mai napig kiállta az idő próbáját. Nem estünk túlzásokba (mint sok helyen tették), nem mindent megváltó üdvözítésnek harangoztuk be a hormonpótlás lehetőségét, hanem az előzetes kivizsgálás, az egyedi megítélés és az őszinte felvilágosítás jelentőségét hangsúlyoztuk. Amikor a gyógyszergyárak bizonyítottnak harsogták a cardiovascularis megbetegedések prophylaxisát, akkor mi lehetséges előnyről beszéltünk; amikor egyes szakmai körök igyekeztek elhallgatni az emlőrák fokozott kockázatát, akkor mi őszintén beszéltünk erről betegeinknek. Éppen ezért, az utóbbi időben napvilágot látott multicentrikus tanulmányok következtetései sem hoznak „izgalomba” bennünket, hiszen eddig is tudtuk, hogy a hormonpótlás fokozza az emlőrák kockázatát. Természetesen nem vonhatjuk ki magunkat a napi sajtóban is megszellőztetett tudományos hírek közvéleményt befolyásoló hatása alól, mégsem gondolom, hogy eddigi gyakorlatunkon változtatni kellene. Továbbra sincs helye a propagandának a hormonpótlás népszerűsítésében, de segítenünk kell minden hozzánk forduló nőnek az előnyök és hátrányok kendőzetlen feltárásával, hogy legjobb belátása szerint dönthessen a kezelés igénybevételéről.

  #44
2003-07-01 00:00:00

Az elmúlt hónapokban hazánkban soha nem látott érdeklődés középpontjába került a köldökzsinórvér-vétel őssejtek tárolása céljából. Ennek megfelelően jelen számunk „Hazai aktualitás” rovata, továbbá egy cikk és három kommentár is e témával foglalkozik, és közzé tesszük a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium 2003. május 22-i üléséről készült jegyzőkönyv idevágó részletét is. Ezek alapos elolvasásából kiderül, hogy a tagadhatatlan tudományos eredmények ellenére számos ellenérv és ellenérzés is megfogalmazódott a módszer jelenlegi hazai gyakorlatával szemben. A profitérdekelt vállalkozás, hatósági engedély hiányában, az érdekeltek szakszerű, őszinte, minden részletre kiterjedő felvilágosítása nélkül biztatott a köldökzsinórvér levételére és gyűjtésére, a félrevezetettek pedig jóhiszeműen, nem kevés áldozat árán abban reménykednek, hogy gyermekeik esetleges betegségét évtizedek múlva a most levett és lefagyasztott őssejtekkel lehet majd gyógyítani. Ugyanakkor a valóság az, hogy átlagos esetben 1/1500 az esély arra, hogy adott esetben az őssejtek esetleges gyógyszerként felhasználhatók lehetnek, de a hematológiai betegségeket leszámítva ma még senki nem tudja megmondani, milyen betegségekben alkalmazhatók, és tényleg a köldökzsinórvérből nyerhető őssejtek lennének valóban a legalkalmasabbak erre.

Sok egyéb témához hasonlóan a sajtó itt is a „zavarost” keresi, hogy abban halászhasson. Eljutottunk oda, hogy a legmagasabb magyar egészségügyi tudományos fórum állásfoglalásával bíróságok foglalkoznak „szakmai” szempontból, és rossz belegondolni, mi jöhet még ezután. Bízom benne, hogy a lap írásai viszonylag nyugodt és tiszta képet adnak a kérdés lényegéről és szakmai hátteréről. Természetesen a hazai gyakorlat tisztázására kell törekednünk, hogy megfelelő felvilágosítás után, megfizethető összegért bárki igényelhesse a köldökzsinórvérből származó őssejtek tárolását.

  #45
2003-05-01 00:00:00

A szülészet különösen „veszélyes” szakma, mivel egyszerre két életért, az anyáért és a magzatért is felelősséggel tartozik. A közvélemény ugyanakkor a szülést többnyire szövődménymentesnek tekinti, és „elvárja”, hogy két – ikrek esetén több – szereplője egészségesen és élve kerüljön ki az élettani folyamatból. Ha bármelyikük egészsége károsodik, netán valamelyikük meghal, azonnal felelőst keresnek, és csaknem mindig mulasztást vélnek a háttérben. Megjelennek a felperesek ügyvédjei és szakértői, a kórház és az orvos védekezik, az ügy a bíróságon folytatódik, s a vélemények közötti ellentmondás feloldása érdekében – szerencsés esetben – az Egészségügyi Tudományos Tanács Igazságügyi Bizottságához (ETT-IB) fordulnak. A több mint 20 tagú testület alapos referensi és koreferensi előkészítés és vita után egyhangúlag hozza meg állásfoglalását. Egy egész bizottságot nem lehet befolyásolni, ennél fogva az IB döntései elfogulatlannak, reálisnak és szakszerűnek tekintendők. Jól példázza ezt, hogy az ETT-IB a 2000-ben hozzá kerülő esetek 66%-ában elmarasztalta az orvosi tevékenységet, 34%-ban pedig gondosnak és szakszerűnek ítélte azt. Miközben azonban a szakágak közül a szülészetben fordult elő a legtöbb orvos/intézmény elleni ügy, ezen esetek csupán egyharmadában született elmarasztaló vélemény, a többi esetben a bizottság megfelelőnek minősítette az ellátást (szemben a többi szakmával, ahol kivétel nélkül az elmarasztalt esetek voltak túlsúlyban). Ez is mutatja, hogy szakmánk területén sok az indokolatlan feljelentés, de azt is tudomásul kell venni, hogy a panaszok egy része jogos, és ilyen esetekben vállalni kell a következményeket.

Megtisztelő számunkra, hogy dr. Berentey György professzor – az ETT-IB hosszú éveken át aktív elnöke, jelenleg alelnöke – elvállalta Hazai Aktualitás rovatunk megírását, melyet többszöri elolvasásra ajánlok.

Kiemelt témánknak a Chlamydia-fertőzés kérdését választottuk. Ma már a hazai szülész-nőgyógyászok számára is ismert, hogy ez a leggyakoribb, nemi érintkezéssel terjedő bakteriális fertőzés. A heveny fertőzés általában enyhe tünetei az érintettek mindössze 30–40%-ában jelentkeznek. A fertőzés veszélye abban áll, hogy mind az enyhe tünetekkel járó, mind a tünetmentes fertőzések súlyos biológiai következményekkel járhatnak: az esetek 15–40%-ában petevezeték-gyulladás, később petevezeték eredetű meddőség, méhen kívüli terhesség vagy állandósult kismedencei fájdalom alakulhat ki. A tünetmentes fertőzések jelentős aránya miatt a késői szövődmények megelőzése csak a gyanús klinikai tünetekkel jelentkező betegek kivizsgálása révén lehet eredményes. A fertőzés lehetőségét a klinikailag panaszmentes, fizikális vizsgálattal negatívnak véleményezett, de bizonyos ismérveik alapján veszélyeztetett korosztályok szűrésével lehet bizonyítani. Az utóbbi években kedvező tapasztalatok születtek a veszélyeztetett betegcsoportok bevonásával végzett széles körű szűrővizsgálatokkal kapcsolatban. Kiderült, hogy a 20 év alatti korosztály 5–15%-a, a 20–24 éves korcsoport 3–12%-a fertőzött.

  #46
2003-03-01 00:00:00

A közelmúlt jelentős szakmai eseménye volt a Magyar Nőorvos Társaság 2002. február 21-i küldöttgyűlése, melyen a magyar nőgyógyász társadalom megvitatta a vezetőség munkáját, és az elmúlt évek teljesítményének értékelése alapján újabb négy évre megerősítette dr. Szabó István professzort elnöki tisztségében. A 2006-ban esedékes Nőgyógyász Nagygyűlés rendezési jogát dr. Gardó Sándor professzor kapta, így Győrben kerül sor a társaság következő legjelentősebb eseményére. Mindkettőjüknek gratulálunk!

Jelen számunk „Hazai aktualitás” rovata a járóbeteg-szakellátás finanszírozásának aktuális kérdéseivel foglalkozik. A jelenlegi elszámolási rendszernek sok hibája van, hiszen megfelelő anyagi lehetőségek hiányában eleve csak arányaiban igyekszik a tényleges bekerülési összegeket figyelembe venni. Mégis örülnünk kell annak, hogy a „kódkarbantartók” igyekeznek az ellentmondásokat feloldani és ehhez a szakmák véleményét is kikérik. Reméljük, hogy az általunk küldött észrevételeket és javaslatokat is figyelembe tudják (fogják) venni!

A polycystás vesebetegség autoszomális recesszív módon öröklődő infantilis típusa újszülöttkorban többnyire halálos kimenetelű, a dominánsan kódolt felnőttkori cystás vesebetegség azonban az élettel többnyire összeegyeztethető, de nefrológiai gondozást igénylő állapot. E nők gyermeket vállalhatnak, megfelelő gondozás mellett terhességüket kiviselhetik, a génlokalizáció ismeretében praenatalis diagnosztika lehetséges. A cikkben és a kommentárban leírt ismeretanyag nemcsak a genetikai tanácsadást végző szakemberek, hanem a szülész szakorvosok számára is pótolhatatlan.

Nagyon fontos információkat kaphatunk a magzati növekedési retardatio kérdésével foglalkozó tanulmány első részéből. A tanulmányhoz fűzött kommentár tankönyvi értékű.

  #47
2003-01-01 00:00:00

Jó érzéssel kezdjük ötödik évfolyamunkat, hiszen a nőgyógyász társadalom jelentős részével folytatunk kéthavonta tartalmas párbeszédet. Nagyszerű dolog a sok kedvező visszajelzést és a megfejtéseket feldolgozni.

Jelen számunk Hazai Aktualitás rovatában ismét visszatértünk a császármetszés kérdéséhez. Ugocsai Gyula főorvos magas intelligenciát és valódi gyakorlati hozzáértést tanúsító írása sok gondolatot ébreszt. Legtöbb állításával egyet lehet érteni, végső következtetése – miszerint „a kérésre végzett elektív császármetszésnek helye van orvosi gyakorlatunkban” – azonban még értékelést kíván. A császármetszés műtétes beavatkozás, tehát megvannak a maga szövődményei, ezért jelenlegi álláspontunk szerint csak orvosi javallat alapján végezhető. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lennénk nyitottak az új igények fogadására, s a műtéti javallat felállításakor ne adnánk lehetőséget a várandós nőnek (házaspárnak), hogy megfelelő felvilágosítást követően elmondja a véleményét. Ennél is fontosabb, hogy hazánkban is megszervezzük a császármetszés intézményi értékelésének szempontjait.

Kiemelt témánk az epiduralis és spinalis érzéstelenítés, melynek hazai bevezetésében évtizedekkel ezelőtt úttörő szerepet játszó Krasznai Péter főorvos hasznos kiegészítéseket tesz a szerző cikkéhez. Hazánkban a legtöbb szülészeti osztályon hozzáférhető a regionális anaesthesia, de sajnos még mindig vannak nagy forgalmú kórházak, ahol a terhesek/szülő nők vagy a szülész, vagy az aneszteziológus, vagy mindkettejük nem megfelelő hozzáállása miatt nélkülözik az epiduralis és/vagy spinalis érzéstelenítés áldásos lehetőségét. Ideje lenne ezeken az osztályokon is megtenni a szükséges lépéseket. Mindenesetre biztató, hogy klinikánk ez évi szülészeti aneszteziológiai továbbképző tanfolyamán több mint százan (!) vettek részt.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.