Egy reménnyel kevesebb Alzheimer-kórban
A Genentech vizsgálati hatóanyaga, a gantenerumab nem mutatott szignifikáns hatásosságot Alzheimer-kór kezelésében a fázis III. GRADUATE vizsgálatokban.
- Elektromágneses stimuláció Alzheimer-kórban
- Oxitocin az Alzheimer-kór kezelésében
- A PDE5-gátlók nem csökkentik az Alzheimer-kór kockázatát
- Korai Alzheimer-kórban a lekanemab lassította a kognitív funkcióvesztést
- A harmadik Alzheimer-antitest gyógyszerjelölt
- A mikroglia lehetséges korrekciója Alzheimer-kórban
- Új korai fázisú vizsgálati készítmény Alzheimer-kór kezelésére
- Csalódást keltett egy új, Alzheimer ellenes hatóanyag vizsgálata
- Teszt a korai Alzheimer-kór diagnosztizálására
- Új vizsgálati teszt Alzheimer-kór diagnosztizálására
- Az Alzheimer-kór lehetséges okai
- A Biogen nem törzskönyvezteti Alzheimer-kór elleni gyógyszerét Európában
- Kisérleti szer hatásossága korai Alzheimer-kórban
A Roche leányvállalata, a Genentech november 13-án jelentette be a fázis III. GRADUATE klinikai vizsgálatok új eredményeit. Ezek szerint a cég vizsgálati fázisban levő hatóanyaga, a gantenerumab nem érte el az elsődleges végpontot, azaz nem sikerült szignifikáns mértékben lassítania a korai Alzheimer-kórban szenvedő betegek kognitív hanyatlását. A hatóanyag amiloid-béta eltávolító hatása a vártnál kisebbnek bizonyult, a részletes eredményeket a Genentech a Clinical Trials on Alzheimer’s Disease Conference rendezvényen (CTAD) mutatja be (a konferenciát november 29. és december 2. között rendezik San Franciscóban). A vizsgálat negatív eredményei ellenére a Genentech továbbra is elkötelezett marad az Alzheimer-kóros betegközösség iránt, és tovább folytatja kutatásait és gyógyszerfejlesztési programjait, melyek célja új diagnosztikai eszközök, módszerek, illetve hatásos terápiás eljárások létrehozása.
A vizsgálati hatóanyagról (gantenerumab)
A gantenerumab egy szubkután adagolású, teljesen humán monoklonális IgG1 antitest, amelyet arra terveztek, hogy az agyban képes legyen megkötni az amiloid-béta lerakódások már aggregálódott formáit (oligomereket, fibrillumokat és plakkokat), valamint képes legyen aktiválni az agy természetes takarítórendszerét, a mikrogliát az amiloid plakkok eltávolítására, illetve képes legyen megelőzni a további akkumulációt. A hatóanyagot a Genentech a MorphoSys-szel közösen fedezte fel és fejlesztette tovább.
A GRADUATE klinikai vizsgálatokról
A fázis III GRADUATE I és GRADUATE II vizsgálatok (NCT03443973 és NCT03444870) globális, kettős-vak, randomizált, placebo-kontrollos, párhuzamos csoportos klinikai vizsgálatok voltak, amelyeket 982, illetve 1016 beteg bevonásával végeztek 30 országban, 154 vizsgálati központban. A cél a gantenerumab hatásosságának és biztonságosságának értékelése volt korai (prodromális és enyhe) Alzheimer-kórban. A betegeket mindkét vizsgálatban 1:1 arányban randomizálták gantenerumabra vagy placebóra, a vizsgálati időszak 116 hét volt. A hatóanyagot a betegek kéthetente, szubkután injekció formájában kapták, az elsődleges végpont a CDR-SB skálán mért pontszám változása volt a 116. héten. A CDR-SB skála (Clinical Dementia Rating-Sum of Boxes) hat fő területen pontozza a kognitív és funkcionális változásokat (memória, orientáció, döntéshozatal és problémamegoldás, társas kapcsolatok, otthoni és hobbitevékenységek, önellátás). Emellett a vizsgálatokban 17 másodlagos végpont is meghatározásra került, ezek többsége szintén valamilyen neuropszichológiai és funkcionális skálán vizsgálta a betegség lefolyását, súlyosbodását, illetve számos biomarker és képalkotó vizsgálat is szerepelt a végpontok között.
Az eredmények szerint a gantenerumab a GRADUATE I vizsgálatban -0,31 (p=0,0954), a GRADUATE II vizsgálatban pedig -0,19 (p=0,2998) pontnyi csökkenést okozott a CDR-SB skálán, ami a kognitív funkciók hanyatlását tekintve 8% illetve 6%-os relatív lassulást jelent, ám ezek az eredmények nem bizonyultak statisztikailag szignifikáns mértékűnek. Pozitív eredmény, hogy a készítményt a betegek jól tolerálták, a gyógyszerosztály többi tagjához képest relatíve kevés és enyhe vérzéses (ARIA-E) mellékhatást tapasztaltak, amelyek közül csak igen kevés vezetett a kezelés kényszerű abbahagyásához.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
15th Clinical Trials On Alzheimer's Disease (CTAD) November 29- December 2, 2022
Safety and Efficacy Study of Gantenerumab in Participants With Early Alzheimer's Disease (AD)
Efficacy and Safety Study of Gantenerumab in Participants With Early Alzheimer's Disease (AD)