Ozimertinib nem-kissejtes tüdőrákban
Daganateltávolító műtétet követően az ozimertinib tabletta napi szedésével 51%-kal csökken a halálozási kockázat EGFR-mutáns tüdőrákban.
- Alacsony dózisú tüdőrákszűrő programok – európai kitekintés, 2022
- A rosszindulatú daganatok hazai epidemiológiai helyzete a XXI. század második évtizedében
- Új KRAS-mutáns nem-kissejtes tüdőrák kezelésére
- Adagraszib nem-kissejtes tüdőrákban
- Kezelési lehetőségek nem kissejtes tüdőrákban
- Neoadjuváns immunterápia rezekábilis NSCLC-ben
- Nivolumab + ipilimumab nem-kissejtes tüdőrákban
- Molekuláris tesztek nem kissejtes tüdőrákban
- Jó eredmény áttétes nem-kissejtes tüdőrák kombinált kezelésében
- Áttétes NSCLC kombinált kezelése
- Progressziómentes túlélés nem-kissejtes tüdőrákban
- Ígéretes eredményeket mutat a tepotinib nem-kissejtes tüdőrákban
A New England Journal of Medicine (NEJM) folyóiratban június 4-én jelent meg az ADAURA fázis III. klinikai vizsgálat eredményeit ismertető közlemény, amelynek fő megállapítása, hogy EGFR-mutációt hordozó nem-kissejtes tüdőrákban daganateltávolító műtétet követően az ozimertinib hatóanyagú tabletta napi szedése 51%-kal csökkent a halálozási kockázatot. A cikk eredményei a Chicagóban megrendezett ASCO 2023 konferencián is bemutatásra kerültek. A tirozinkináz-gátlók közé tartozó ozimertinib (Tagrisso) egy már piacon lévő hatóanyag, az AstraZeneca fejlesztése, hatásmechanizmusa szerint az epidermális növekedési faktor receptorok irreverzibilis inhibitora - ezért nem a tüdőrák összes típusa, hanem csak az EGFR-mutációt hordozó formája esetében hatásos. Ez a mutáció az Egyesült Államokban és Európában a tüdőrákos betegek 10-25%-ánál fordul elő, míg Ázsiában ez az arány 30-40% közötti. Egy másik fontos tényező, hogy a nem-kissejtes tüdőrák mindössze az esetek egyharmadában műthető a diagnózist követően.
A 2015-ben indított kettős-vak, randomizált, placebo-kontrollos, multicentrikus fázis III. ADAURA klinikai vizsgálatba (NCT02511106) összesen 682 beteget vontak be, akiknél az ozimertinib hatásosságát és biztonságosságát értékelték placebóval szemben több mint 20 ország 241 vizsgálóhelyén. A vizsgálat elsődleges végpontja a betegségmentes túlélés (DFS; disease-free survival) volt a randomizáció időpontjától kezdve a betegség rekurrenciájáig vagy a beteg elhalálozásáig, körülbelül 4 éves időszakra tervezett utánkövetéssel, amelyet később meghosszabbítottak. A vizsgálatba a betegség korai (1b-3a stádium) szakaszában lévő olyan betegeket léptettek be, akiknél a tumor sebészeti úton eltávolításra került, majd adjuváns kemoterápia mellett vagy anélkül a betegek fele naponta szedte az ozimertinib hatóanyagot tartalmazó tablettát (80 mg/nap), a másik fele pedig a placebót. Öt évvel a terápia megkezdését követően, az eredmények értékelésének időpontjában a kezelt betegek 88%-a életben volt, a placebót szedő betegek 78%-os arányával szemben. Dr. Roy Herbst, az eredményeket az ASCO konferencián ismertető orvos szerint ezek az eredmények azért fontosak, mert úgy tűnik, hogy a kezelés megakadályozza az áttétképződést, ami nem-kissejtes tüdőrák esetében elsősorban az agyban, a csontokban és a májban szokott előfordulni.
Érdekesség, hogy a készítményt 2020-ban már engedélyezték az Egyesült Államokban a tüdőrák korai stádiumaiban történő alkalmazásra, ám nem minden orvos kezdte el használni a gyógyszert, mivel nem látták bizonyítottnak a hatásosságot. Roy Herbst szerint pont az ilyen vizsgálati adatok, különösen a teljes túlélési (OS) adatok alkalmasak arra, hogy meggyőzze ezeket az orvosokat a szer alkalmasságáról, illetve hangsúlyozta a szűrővizsgálatok fontosságát, hogy a tüdőrákot még operábilis szakaszban sikerüljön diagnosztizálni.
A vizsgálat során az ozimertinib a szokásos mellékhatásokat mutatta: súlyos kimerültség, bőrkiütések és hasmenés. Jelentkezett ugyan egy teljesen új, korábban nem látott súlyos mellékhatás is: egy betegnél súlyos tüdőgyulladás alakult ki, viszont ez valószínűleg nem a kezeléssel, hanem a COVID-19 járvánnyal hozható összefüggésbe.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Pill halves risk of death in type of lung cancer
Overall Survival with Osimertinib in Resected EGFR-Mutated NSCLC
Irodalmi hivatkozás:
Masahiro Tsuboi et al, Overall Survival with Osimertinib in Resected EGFR-Mutated NSCLC, New England Journal of Medicine (2023). DOI: 10.1056/NEJMoa2304594