A kiújulás megelőzése HER2+ emlőrákban
A DUSP6 fehérje blokkolása megakasztja az alvó állapotba került tumorsejtek ébredési mechanizmusát.
- Új kezelési módszer terápiarezisztens emlőrák kezelésében
- A BRCA2 mutációt hordozó emlőrák kialakulása
- Új terápiás megközelítés HER2-pozitív emlőrákban
- Emlőrák kimutatása anyatejből
- AI használata a mellrák kimutatására
- Hosszabb emlőrák túlélés olaparibbal
- Lendületes fejlődés az emlőrák gyógyszeres kezelésében
- Kinél nagyobb a mellrák kiújulásának kockázata?
- Sacituzumab govitecan a HR+ áttétes emlőrák kezelésére
- A szervezett lakossági mammográfiás emlőszűrés részvételi mutatói 2012–2021 között Magyarországon
- A rosszindulatú daganatok hazai epidemiológiai helyzete a XXI. század második évtizedében
- Premenopauzális nők hormonreceptor-pozitív korai emlőrákjának ovariumszuppressziós ellátása mellé adott aromatázgátló- vagy tamoxifenadagolás összehasonlítása
- Emlőrák elleni kísérleti vakcina
- Az előrehaladott tripla negatív emlőrák kezelése
- Az emlőrákos betegek és a betegség kiújulásának kockázatai
- A petefészekműködés szuppressziójának előnyei emlőrákban
- Az emlőrák posztoperatív sugárterápiájának mellékhatásai
Az EMBO Molecular Medicine folyóiratban június 17-én jelent meg a finnországi University of Turku kutatóinak cikke, amelyben a HER2+ emlőrák rekurrenciáját megakadályozó új módszerről számoltak be. Az emlőrák kezelési eredményei az évek során sokat javultak, de a daganatok egy része még akkor is kiújul, ha hosszú időn keresztül sem jelentkeznek a szervezetben lappangó rákos megbetegedés jelei. A mostani vizsgálatban a finn rákkutató csapat egér modellszervezetekben egy olyan mechanizmust fedezett fel, amely felébreszti ezeket a szunnyadó emlőráksejteket, majd kimutatták, hogy ennek a mechanizmusnak a gátlása jelentősen javíthatja a kezelés eredményeit.
Bár az emlőrák kezelési eredményei jelentősen javultak az új, kutatásokon alapuló terápiák révén, továbbra is ez a második leggyakoribb halálos kimenetelű daganatos megbetegedés a nők körében. Az emlőrák kezelésében különös kihívást jelent a betegség kiújulása. Még ha a kezelés sikeresnek is tűnik, és a rákot megszűntnek tekintik, évekkel később visszatérhet, akár lokalizáltan, akár - legrosszabb esetben - a test más részein, például az agyban áttéteket képezve. Eddig nem volt teljesen tisztázott, hogy a dormanciába kerülő tumorsejtek miért, minek a hatására ébrednek fel akár több év elteltével is, pedig a folyamat azonosítása lehetőséget adhatna a rák kiújulását megakadályozó új terápiák kifejlesztésére.
A most közölt tanulmányban egy nagy lépést sikerült tenni a tumorsejtek felébredésének leírása felé egy bizonyos ráktípus esetében, a HER2+ emlőráknál. A kutatócsoport úgy közelítette meg a kérdést, hogy a kezelésre érzékeny emlőráksejteket kilenc hónapon keresztül HER2-gátlóval kezelték, majd azt figyelték árgus szemekkel, hogy ezek a tumorsejtek hogyan képesek újraindítani növekedésüket a kezelést követően. A sejtek molekuláris változásainak szekvenálása során a csoportnak feltűnt, hogy egy bizonyos fehérjének (DUSP6) az expressziója szoros összefüggést mutat a terápiarezisztencia kialakulásával. A kutatást vezető Majid Momeny azt is ki tudta mutatni, hogy amikor a DUSP6 fehérje aktivitását a rákkezelés során blokkolták, az emlőrákos sejtek elvesztették növekedési képességüket. A fehérje blokkolása a korábban a kezelésekre rezisztens rákos sejteket is érzékenyebbé tette a HER2-gátlókkal szemben. Egy másik fontos eredmény az volt, hogy a DUSP6 gátlásával egérmodellekben sikerült lassítani az emlőrák áttéteinek növekedését az agyban.
“Eredményeink alapján a DUSP6 fehérje blokkolása hatékony kombinált terápia alapját képezheti az olyan HER2+ emlőrákos esetekben is, amelyek már nem reagálnak a kezelésekre” - nyilatkozta a cikk első szerzője, Jukka Westermarck professzor.
A felfedezés jelentőségét növeli, hogy már létezik is egy DUSP6 fehérjét gátló kísérleti gyógyszermolekula. Egér modellszervezeteken alkalmazva ezt a hatóanyagot a kutatók bebizonyították, hogy a fehérje jelentős mellékhatások jelentkezése nélkül gátolható.
“A vizsgálatban használt molekulák még nem alkalmasak a betegek kezelésére, de ezek az újonnan publikált alapkutatási eredmények fontos bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a DUSP6 egy nagyon ígéretes célpont a rákgyógyszer-fejlesztés számára” - összegzett Westermarck.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Researchers discover promising approach to prevent recurrence of breast cancer
DUSP6 inhibition overcomes neuregulin/HER3-driven therapy tolerance in HER2+ breast cancer
Irodalmi hivatkozás:
Majid Momeny et al, DUSP6 inhibition overcomes neuregulin/HER3-driven therapy tolerance in HER2+ breast cancer, EMBO Molecular Medicine (2024). DOI: 10.1038/s44321-024-00088-0